Spotřeba kávy je spojena se sníženým rizikem melnomu

Mnozí z nás pijí kávu pro zvýšení energie hned po ránu, a nyní, nová studie nabízí další záminku k pití stimulačního nápoje; mohlby snížit riziko rakoviny melanomu kůže až o pětinu.

Spotřeba kávy je spojena se sníženým rizikem melnomu

Šálek kávy a kávová zrna

Mohl bych pít čtyři šálky kávy denně, aby mi to pomohlo nemít melanom? Nová studie to naznačuje.

USA je národ konzumentů kávy; více než polovina vypije v průměru 3,1 šálků každý den. A s přínosy pro zdraví byl nápoj spojován i v minulosti, není divu.

V loňském roce, přinesl Medical News Today zprávu o studiích souvisejících s konzumací kávy se sníženým rizikem úmrtí na jaterní cirhózy, nižší riziko diabetu typu 2 a snížení rizika hučení v uších, mimo jiné zdravotní výhody.

V této nejnovější studii,, chtěli vědci zjistit, jak konzumace kávy ovlivňuje riziko melanomu - nejsmrtelnější forma rakoviny kůže.

Podle vědců, minulé studie naznačují, že konzumace kávy může chránit proti melanomu (rakovině) kůže, bylo jasné, že spotřeba ovlivňuje rakovinu (melanom) kůže.

Čím více spotřebované kávy, tím nižší je riziko melanomu
Tým posuzovál data ze stravování a zdravotní studii, zahrnující 447.357 ne-Hispánská bílé účastníky, kteří byli bez rakoviny v základní studii.

Účastníci dokončili potravinový frekvenční dotazník na začátku studie, který podrobně vyplnili - příjem kávy - a výskyt melanomu u subjektů se monitoruje přes 10,5 let. Během této doby, 2905 se u účastníků vyvinul melanom.

Vědci zjistili, že čím více účastníci spotřebovávají kávy každý den, tím méně je pravděpodobné, že dojde k rozvoji melanomu během sledovaného období. Pití čtyř šálků kávy denně, například, bylo spojeno s 20% nižším rizikem vzniku melanomu.

Tyto výsledky zůstaly i po zohlednění věku, pohlaví, body mass indexu účastníků (BMI), konzumace alkoholu, kouření v anamnéze a ultrafialového (UV) záření expozice - primární rizikový faktor vzniku rakoviny kůže.

Toto bylo zjištěno pouze mezi účastníky, kteří nekonzumovali kávu bez kofeinu. Kromě toho, se zjistilo pouze snížené riziko maligního melanomu, ne melanomu nezhoubného, ve kterém se buňky melanomu nerozšířily za vnější buňky kůže.

V komentáři k jejich zjištění, říkají vědci:

"Vyšší příjem kávy bylo spojeno s mírným snížením rizika melanomu v této velké skupině americké studie. Další zkoumání příjmu kávy a jejích složek, zejména kofeinu, jsou ve spojení s melanomem oprávněné."

Tým věří, že toto "skromné" omezení rizika melanomu z konzumace kávy, však může mít značný vliv. Dodávají: "Vzhledem ke své vysoké zdravotní zátěži, úpravě životního stylu s ještě dalšími ​​ochrannými účinky mohou mít významný vliv na riziko melanomu".

Jejich výsledky nenaznačují, že by lidé měli zvýšit příjem kávy, aby se snížilo riziko vzniku rakoviny kůže. Dodávají: "Nejdůležitější věc, kterou mohou jednotlivci udělat pro snížení rizika vzniku melanomu je omezit slunce a expozici UV záření".

Zatímco mnoho studií dokumentuje pozitivní zdravotní účinky konzumace kávy, je důležité si uvědomit potenciální škody. Hlavní složkou kávy je kofein, známý stimulant. Ale spotřeba velkého množství kofeinu může vést k nespavosti, nervozitě, podrážděnosti, neklidu, rychlému srdečnímu tepu, svalovému třesu a podrážděnému žaludku.

V roce 2013 byla zveřejněna studie, ve které vědci zveřejnili, že pití čtyř šálků kávy denně může zvýšit riziko předčasného úmrtí. Jiná studie zjistila, že konzumace jen dvou šálků kávy denně může vést k močové inkontinenci u mužů.

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses