Škodlivé účinky energy drinků

Energy drinky jsou populární po celém světe. Nablýskané plechovky přislibují energické nakopnutí pro fyzické výkony nebo dostatek šťávy pro celovečerní párty. Pití energy drinků má však i svoji stinnou stránku. Za obdrženou energii platíme totiž vysokou daň. Co se skutečně děje v našem těle po vypití energy drinku, to se dovíte v následujícím článku.

Škodlivé účinky energy drinků

Dobře maskované nedoporučení

Drobný text etikety vám po dlouhém opěvování nápoje také prozradí pro koho není tento drink vhodný. Bohužel však nepíší, jaké komplikace a nežádoucí účinky může vyvolat. Můžeme mezi ně například jmenovat: třes těla a rukou, neklid, bolest žaludku, nespavost a v nejhorším případě infarkt.

Stres a špatná nálada

Studie prokázala, že u někoho může přebytek kofeinu vyvolat úzkostné stavy, podrážděnost nebo agresivitu. Pokud se necítíte dobře a jste podrážděni, zkuste úplně vysadit kafe i energetické nápoje. Tělo se hravě dostane do normálu a podrážděnost by měla vymizet.

Příliš krutá daň za energii

Kombinace podpůrných látek dohromady tvoří nebezpečný koktejl, který vyburcuje vaše tělo k takovým výkonům, jako by právě hrozilo nebezpečí. Představte si však vaše orgány v tomto pohotovostním režimu několik hodin, den nebo celý vikend na festivalu.

Nespavost

Mnoho lidí nemyslí na následky, když vypije energy drink přes den. Snadno se totiž dostane do stavu, kdy se velice těžko usíná a hrozí vám probdělá noc díky tomu, že tělo pracuje na 110% pod vlivem povzbuzujících látek.

Obsah cukru v plechovce

Nejeden z vás se jistě zhrozil nad obsahem cukru v jedné láhvi coca-coly. Kolik nám tedy nadělí výrobci v jedné plechovce? Samozřejmě štědré množství. Zhruba 15 kostek cukru se vměstná do plehovky energy drinku, který navíc obsahuje i velké množství umělých barviv a jiných nepřirozených látek. To otevírá cestu k mnoha dalším rizikům jako obezita, záńěty a oslabení imunity.

Alergická reakce

Kromě umělých látek najdeme v energy drinku také vysoký obsah kofeinu. Ten může snadno vyvolat alergicku reakci provázenou svěděním pokožky, otoků obličeje, rtů, jazyka, potíže s dýcháním a tlak na prsou nebo zvracení. To může snadno proměnit dobře rozjetý večer v nepříjemnou vzpomínku. Až tedy příště budete procházet okolo stojanu s energy drinky, mějte na paměti, že takto snado dodaná energie něco stojí.

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses