Nenápadné alergeny

Existuje celá řada alergií a věcí jenž je vyvolávají. Mnohé z nich však mohou být nenápadně ukryty i u vás doma, jen o nich nepřemýšlíte jako o příčině alergické reakce.

Nenápadné alergeny

Osvěžovače vzduchu

Pokud máte doma osvěžovač vzduchu, manuální rozprašovač nebo automatický do zásuvky, zbystřete. Prezentují se totiž jako likvidátor zápachu, ale mnohé z nich zápach pouze překrývají inzenzivní vůní. Ta právě může na mnohé alergiky působit invazivně a způsobit kýchání a ucpané dýchací cesty. Pro snížení rizika alergické reakce raději doporučujeme se těmto osvěžovačům v autě i doma úplně vyhnout.

Čerstvé ovoce

Pokud jste alergik, kterému rozhodně neudělá dobře přitomnost trávy a pylu z květin, mějte se na pozoru i před čerstvým ovocem. Může dojít k tomu, že tělo si splete organické látky ovoce za pyl a spouští alergickou reakci. Pokud se vám tedy po konzumaci ovoce dostaví známé šimrání v nose nebo kýchnutí, raději navštivte nejbližšího alergologa.

Koření

Skořice, česnek nebo kmín mohou skvěle obohatit jinak nudná jídla na chuti. Pozor si však dejte u osob s diagnostikovaným astmatem. Koření může snadno vyvolat alergickou reakci. Mezi největší alergeny patří právě skořice a česnek. A obecně platí, že čím ostřejší jídlo, tím spíše může vyvolat alergickou rekaci.

Plavecké bazény

I když přímá alergie na chlór neexistuje, u mnoha lidí se může po koupání v bazénu vyskytnout lehká alergická reakce v podobě podráždění na kůži. Nicméně se nedoporučuje přílišné koupání v chlorem ošetřených bazénech. Nadměrný kontakt s chlórem může totiž vyvolat alergie, zejména astma. Snadno se však můžete vyhnout riziku, pokud se nebudete koupat v bazénech, které obsahují zvýšené množství chlóru ve vodě.

Vánoční stromeček

Živý stromeček vypadá opravdu skvěle a dokáže navodit tu pravou Vánoční atmosféru. Pozor však na alergie. Za tu dobu co byl stromeček venku a rostl, nasbíral částečky hnojiv, pylu a různých plísní. Stačí jej však řádně opláchnout a nechat uschnout, než si ho vystavíte uprostřed obývacího pokoje. I tak se ale nedoporučune mýt živý stromeček déle než jeden týden. Pokud to ve vašem případě ze zdravotních důvodů i tak není možné, raději sáhněte po umělém.

 

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses