Jak přežít Vánoce!

Stres každoročně provází vánoční svátky u mnohých z nás. Ušetřeny jsou snad jenom děti, které ještě netuší co je za pár let čeká. Podíváme se tedy hned na několik možných příčin stresu a jednoduchých způbobů jak se na ně připravit.

Jak přežít Vánoce!

Rodinné sešlosti

Dramatická porce navíc ke štědrovečerní večeři? Pokud v rodině panuje nějaký nešvar nebo jen myšlenka na cestu domů ve vás vyvolává nevolnost a stres, pak jistě víte o čem je řeč.

  • Nečekejte hned to nejhorší a spíše se soutřeďte na oblíbeného člena rodiny nebo večeři
  • Plánujte, nakloněný příbuzný vás dokáže snadno vytáhnout z nejedné nepříjemné konverzace
  • Nastavte si časový limit. Pokud víte, že nevydržíte déle než půl hodiny, klidně se omluvte a poté odejděte.

 

Přílišná komercializace

Pokud již pátý rok strojíte tu samou výzdobu a horlivě přemýšlíte co jste loni kupovali za dárky ať se neopakujete, hoďte to za hlavu. Důležité je soustředit se na to, co je pro vás důležité, než na nejnovější sváteční trendy.

Užijte si drahocený čas s blízkými. Držte se jednoduchých tradic. Neutrácejte nadbytečně.

 

Finanční obavy

Nemusíte utratit jmění, aby jste někomu udělali radost. Nemusíte utratit skoro nic.

Zkuste se podívat do dobré knize, napiště pěkné věnování nebo dárky vyrobte. Naplánujte si čas s přáteli a zajděte třeba na kávu. Užijte si místo shonu po dárcích čas strávený v přítomnosti přátel.

Při nakupování, snažte se vytvořit si finanční limit do, kterého se chcete vlézt a hlavně začít s předstihem. Skvělým řešením je vybírat dárky online, vyhnete se tak impusivním nákupům během obchodního šílenství.

 

Nereálné představy

Život je hektický koloběh. Přoč si to ještě o Vánocích stěžovat. Stresovat se kvůli perfektním svátkům vám dodá tak leda sešlost než Vánoční náladu.

Nestíháte upéct cukroví? Nevadí, obědnejte předem od cukráře nebo nakupte, nikdo vás soudit nebude. Nekoupili jste adventní věnec. Nevadí, rodina vám jistě odpustí takovou drobnost.

 

Vánoční únava

Svátky jsou od toho, aby si člověk odpočinul a ne se ještě více stresoval. Rozložte si proto veškeré činnosti postupně na dny a vyhnete se tak pozdnímu shonu.

 Mějte na paměti, že si svátky rozhodně strhaní ze všeho zařitování kolem neužijete. Dejte si čas na oddech, relaxujte. Balení dárků poždě do noci vám rozhodně neprospěje.

 

Rozbití stravovacích návyků

Dáte si pár kousků cukroví? Není problém. Důležité však je si nerozházet režim, na který jste zvyklí. Nenahrazovat snídani cukrovím a podobně. Jedine tak přežijete Vánoční svátky ve zdraví a bez kil na víc. Nezapoměnte, že většina alkoholických nápojů obsahuje obrovské množství cukru. Nadměrná konzumace se tak může snadno projevit.

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses