Trombocytopenie

Symptomy

 • zhmoždění
 • krvavá nebo červeně zabarvená moč
 • černě zbarvená stolice
 • krvácející dásně
 • náchylnost ke krvácení

Co je to?

Jedná se o nemoc, při které je v krvi přítomno abnormálně malé množství krevních destiček. Vzhledem k tomu, že krevní destičky hrají významnou roli ve tvorbě sraženiny při zástavě krvácení, trombocytopenie může vést ke zhoršenému srážení krve a krvácení je pak obtížně zastavitelné. Projevem trombocytopenie jsou časté a četné modřiny, opakující se krvácení z nosu a mohou se tvořit drobné červené tečky, které svým vzhledem připomínají vyrážku. Těžká trombocytopenie může být život ohrožující. Může být vyvolána například užíváním určitých léků (např. aspirinu), chemoterapií, přítomností imunitních poruch nebo jiných onemocnění a v neposlední řadě může být příčinou rozvoje trombocytopenie i těhotenství. Pakliže je onemocnění správně léčeno, pacienti zpravidla netrpí žádnými výraznými potížemi.

Jaký je vývoj nemoci?

K rozvoji symptomů může docházet postupně anebo náhle. Projevem mohou být petechie, což jsou drobná krvácení do kůže, která připomínají vyrážku, ale po stisknutí nedochází ke ztrátě barvy (což je typický znak pro vyrážku). Vzniknout může také purpura - větší červené nebo fialové ložisko. Krvácení u trombocytopenie může být masivního charakteru, což je pro život postižené osoby velmi nebezpečné. Toto krvácení může nastat v gastrointestinálním traktu (žaludek, střeva) a zpravidla vede ke zvracení žaludečního obsahu, který obsahuje krev a je proto červeně zabarvený anebo si po defekaci postižená osoba všímá černého zabarvení stolice, což je způsobeno natrávením krve. Ke krvácení může také docházet v mozku, což je taktéž závažný stav, protože v důsledku krvácení do nitrolebí může dojít k postižení mozkové tkáně.

Profylaxe a prevence

Dalšímu snižování počtu krevních destiček lze předcházet vysazením léků, které mohou trombocytopenii prohlubovat, dále vyvarováním se kontaktních sportů, u kterých je vyšší riziko rozvoje krvácení. Vliv může mít také alkoholismus, proto je nutné minimalizovat příjem alkoholu. Základem je tedy předcházet příčině, která trombocytopenii vyvolává. Kromě již uvedeného se může také jednat o správnou léčbu všech infekčních onemocnění a obecně správná životospráva, která může velké množství onemocnění, které trombocytopenii způsobují, zvrátit.

Léčba

 • léčba základní příčiny
 • změna podávaných léčiv
 • krevní transfuse
 • kortikosteroidy
 • léky na zmírnění imunitní reakce (při autoimunitním onemocnění)
 • odstranění sleziny (ve vážných případech)

Domácí léčení

Léčba tohoto onemocnění vždy vyžaduje lékařskou péči. Jestliže užíváte léky na ředění krve (např. aspirin, ibuprofen), lékař vám doporučí tyto léky přestat užívat. V případě závislosti na alkoholu je důležité zahájit odvykací terapii a přísun alkoholu tak minimalizovat. Snažte se vyvarovat jakémukoliv zranění.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Jestliže spozorujete na svém těle podlitiny, modřiny nebo drobné červené skrvny a nejste si vědomi jakéhokoliv poranění, navštivte lékaře. Kontaktujte lékaře bez prodlení, jestliže objevíte krev ve zvratcích nebo ve stolici.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Mohou být příčinou těchto příznaků nějaká léčiva?
 2. Jakou potřebuji léčbu?
 3. Jedná se o poruchu krevní srážlivosti?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí pár dotazů a vyšetří vás. Možná bude take požadovat krevní testy a biopsii kostní dřeně.

Rizikové faktory

přítomnost trombocytopenie v rodině; těhotenství; alkoholismus; nedostatek vitaminu B12; nedostatek kyseliny listové; kontakt s toxickými chemikáliemi jakou jsou např. pesticidy; prodělaná virová onemocnění; autoimunitní onemocnění; onemocnění jater; aplastická anemie; rakovina; užití určitých léčiv (např. aspirin, ibuprofen, diuretika, léky na ředění krve, některá antibiotika)

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses