Diagnózy

Vytrhávání vlasů

Odborný název

Trichotillomanie

Symptomy

 • ztráta vlasů
 • ložiskovité vypadání vlasů
 • vytrhávání vlasů
 • vytrhávání řas
 • vytrhávání obočí
 • vytrhávání vousů

Co je to?

Vytrhávání vlasů neboli trichotillomanie je psychická porucha, při které mají lidé neustálé nutkání vytrhávat si vlasy (nejčastěji) nebo ochlupení na různých částech těla. Z lékařského hlediska jde o poruchu kontroly impulsů. Příčiny této neschopnosti ovládání impulsů však nejsou zcela jasné. U některých osob se choroba projeví mírně, u některých však může být stav tak závažný, že postižená osoba není schopna myslet na nic jiného než na samotné trhání vlasů. Po epizodě trhání vlasů často následuje pocit úlevy, který je však záhy vystřídán opětovným nutkáním vlasy znovu vytrhávat. Často si pacienti ani tuto problematiku pořádně neuvědomují. U dětí se stav zpravidla spontánně upraví, u dospělých se však doporučuje kognitivně-behaviorální terapie.

Jaký je vývoj nemoci?

Závažnost stavu a průběh choroby je velmi individuální, stejně tak se velmi liší účinnost léčby u jednotlivých osob. Děti se mohou v průběhu růstu symptomů zcela zbavit, u dospívajících a dospělých by se měl stav léčit, jinak by mohl přejít do chronicity.

Profylaxe a prevence

Důležité je vyvarovat se stresu, který může způsobit psychickou tenzi a změny v impulzivitě chování. Pro zklidnění lze doporučit užití bylinek – ať už ve formě čajů (např. třezalka, kozlík, brutnák, meduňka, chmel, mučenka) nebo gelů a mastí, které můžete zakoupit v lékárně nebo bylinářství. Dále se doporučuje aromaterapie, zklidňující masáže a horké koupele. 

Léčba

 • kognitivně-behaviorální terapie (zahrnující způsoby a metody, kterými se osoba naučí, jak přerušit nebo přesměrovat nutkání, která vedou k trhání vlasů)
 • léky, jako jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) nebo modulátory neurotransmiteru glutamátu
 • skupinová terapie

Domácí léčení

Snažte se vyvarovat stresu, který může trichotillomanii zhoršovat. Může pomoci změna účesu – zkrácení nebo stažení vlasů do culíku.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře jestliže máte podezření, že vy nebo vaše dítě má příznaky trichotillomanie. Jestliže máte pocit, že vaše dítě po vytrhání vlasů vlasy sní a zároveň trpí náhlou bolestí břicha, nevolností, zvracení nebo zácpu, pak vyhledejte lékaře okamžitě. Nahromaděné vlasy v trávicím traktu by mohly být příčinou střevní obstrukce.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Obnoví se růst mých vlasů?
 2. Je možné vytrhávání vlasů nějak zastavit?
 3. Jedná se o stejné onemocnění jako je obsesivně-kompulsivní choroba (OCD)?
 4. Je možné, že si mé dítě tímto chováním způsobí nějaké obtíže?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař vám položí několik otázek a provede základní fyzikální vyšetření. Ve vyjímečných případech může provést biopsii, která může identifikovat případné problémy ve vlasovém folikulu.

Rizikové faktory

genetická predispozice; stres; úzkostné stavy

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses