Syndrom neklidných nohou

Symptomy

 • neschopnost zůstat vzhůru
 • problémy s udržením spánku
 • bolestivé svalové křeče
 • bolest nebo diskomfort
 • únava
 • nebolestivé svalové záškuby
 • obtížné udržení bdělosti

Co je to?

Syndrom neklidných nohou způsobuje intenzivní nepříjemné pocity v nohou se silným nutkáním k jejich pohybu. Nutkavé pocity se zhoršují, pokud jste v klidu a naopak jsou mírnější, jestliže se pohybujete. Tento syndrom obvykle nemá jasnou příčinu, avšak těhotenství, některá další onemocnění nebo užívání určitých léčiv mohou tento syndrom spustit. I přestože to není nebezpečné, syndrom neklidných nohou se může projevovat i v noci a vést proto k nespavosti. Neexistuje specifická léčba, avšak symptomatická léčba dokáže velmi dobře mírnit všechny příznaky.

Jaký je vývoj nemoci?

Syndrom neklidných nohou má tendenci se zhoršovat v noci a když sedíte nebo ležíte. Nutkavé pocity jsou pohybem zmírněny, avšak toto trvá pouze dočasně – ve chvílích klidu se nutkavá potřeba pohybu opět zesiluje. U některých lidí se syndrom neklidných nohou vyskytuje pouze v mírné formě, zatímco u jiných lidí je stav tak vážný, že znemožňuje spánek celou noc a vede k vyčerpání.

Profylaxe a prevence

Nápomocná je úprava spánkového režimu (jít spát ve stejný čas každý den, vyhnout se konzumaci kávy, čaje nebo alkoholických nápojů těsně před spaním, relaxace před spaním např. horká koupel). Studie naznačují, že pravidelné cvičení během dne pomáhá redukovat symptomy tohoto onemocnění. Pro dobrý spánek lze také doporučit bylinkové čaje jako je kozlík lékařský, meduňka, chmel nebo třezalka tečkovaná. Dále se doporučuje podávat zinek, železo a vápník jako doplňky stravy.

Léčba

 • minimalizace stresu
 • rehabilitace a masáže
 • dle zvážení lékaře léky proti epilepsii, Parkinsonově chorobě, úzkosti, bolesti a další
 • léčba základního onemocnění

Domácí léčení

Může pomoci snížení stresu a meditace, jóga či dechová cvičení. Uvolňujte svaly pravidelným cvičením a protahováním, aplikujte horké koupele a masáže. Vyvarujte se konzumaci alkoholu, kofeinu a nikotinu.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Jestliže máte podezření na syndrom neklidných nohou a trpíte nespavostí, vyhledejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jak mohu zmírnit příznaky syndromu neklidných nohou?
 2. Může být syndrom neklidných nohou vedlejším účinkem léků?
 3. Měl bych užívat léky na spaní?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí pár otázek a provede fyzikální vyšetření. Může také požadovat některé další testy.

Rizikové faktory

stres; menopauza; těhotenství; syndrom neklidných nohou v rodinné anamnéze; užívání léčiv - antidepresiva, antihistaminika, sedativa a další; nedostatek železa; poruchy spánku; poškození nervů; fibromyalgie; onemocnění ledvin; Parkinsonova choroba

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses