Supraventrikulární tachykardie

Symptomy

 • mdloba
 • závrať
 • časté močení
 • bolest nebo diskomfort
 • únava
 • točení hlavy
 • zvýšené uvědomování si srdeční činnosti
 • pocit nedostatku kyslíku
 • zvýšená tepová frekvence
 • nadměrné pocení
 • bušení srdce

Co je to?

Jedná se o arytmii (poruchu srdečního rytmu). Tento abnormální rytmus vzniká v srdečních komorách. Jiným druhem je „paroxysmální supraventrikulární tachykardie“, která se vyznačuje přechodným a náhlým bušením srdce, které po pár minutách samovolně odezní. Supraventrikulární tachykardie může způsobovat celou řadu symptomů včetně úzkosti, budešní srdce, slabosti a závratí. Může být způsobena některými léky nebo např. dědičným onemocněním – Wolfe-Parkinson-White syndromem. K rozvoji supraventrikulární tachykardie může také docházet v důsledku dlouhodobě působícího stresu, kouření, drog nebo častým požíváním alkoholu. Někdy však příčina vůbec nemusí být známa. Toto onemocnění neohrožuje na životě, avšak při častých epizodách záchvatů může po čase docházet ke změnám v srdeční svalovině.

Jaký je vývoj nemoci?

Supraventrikulární tachykardie přichází náhle a neočekávaně a může trvat několik minut až hodin. V případě, že se jedná o chronickou tachyarytmii, je možné navodit zpět normální rytmus pomocí kardioverze. Ve většině případů však tato arytmie sama vymizí, tak jak se sama rozvíjí.

Profylaxe a prevence

Přesná prevence tohoto onemocnění není známa. Jako u většiny nemocí však lze doporučit dodržování zdravého životního stylu – vhodná strava, dostatečný příjem tekutin, dostatek pohybové aktivity. Zejména důležité je vyvarovat se stresu, kouření a požívání většího množství alkoholu a kofeinu. Zakupte si také volně prodejné doplňky stravy obsahující hořčík a mangan. Velmi dobrý vliv na arytmie má také koenzym Q10 a rybí tuk. Z čajů se potom doporučuje hloh a kozinec.

Léčba

 • antiarytmika
 • kardioverze
 • kardiostimulátor

Domácí léčení

Pro obnovení srdečního rytmu může doma vyzkoušet tzv. vagové manévry – jedná se o manévry, které stimulují nervus vagus, jehož stimulace vede mimo jiné ke zpomalení srdeční frekvence. Mezi vagové manévry patří např. zadržení dechu ponořením do studené vody, kašel nebo stažení břišních svalů jako při chození na stolici. Dále může také pomoci poloha vleže na zádech a hluboké dýchání.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte lékaře, jestliže pozorujete náhle vzniklé bušení srdce, které trvá až několik minut a se kterým jste se doposud nesetkal. Volejte lékařskou pohotovost, jestliže kromě bušení srdce máte závratě nebo pocit na omdlení, máte bolest na hrudi nebo se u vás objevila náhlá dušnost.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Budu teď mít tyto záchvaty často?
 2. Jaká budu potřebovat vyšetření?
 3. Jaké jsou možnosti léčby?
 4. Je nějaký způsob, jakým mohu sám ovlivnit srdeční rytmus, jestliže budu mít další záchvat?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí několik otázek ohledně vašich příznaků, dále se vás zeptá na prodělaná onemocnění a operace, kterým jste se již podrobil. Bude se také zajímat o váš životní styl. Pravděpodobně vám natočí EKG a doporučí další vyšetření jako je echokardiografie, zátěžový test anebo 24-hodinový monitoring tepové frekvence.

Rizikové faktory

užití digitalisu; onemocnění štítné žlázy; pokročilý věk; alkohol; kofein; kouření; přítomnost arytmií v rodině

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses