Srpkovitá anémie je dědičné onemocnění, které se projevuje změnou tvaru červených krvinek z tzv. promáčknutých piškotů na protažené srpky. Tato změna tvaru je způsobená mutací genu pro hemoglobin a důsledkem je neschopnost přenášet dostatek kyslíku do tkání, což může vést k orgánovému poškození. Tyto defektní červené krvinky jsou dříve odbourávány. Zvyšuje se náchylnost k infekčním onemocněním a v různé míře se objevují příznaky charakteristické pro anemii (únava, dušnost, pocit nedostatku kyslíku a další). Toto onemocnění je četnější v oblasti tropického pásma, u nás se vyskytuje minimálně. Léčba závisí na tíži příznaků, v případě těžké srpkovité anemie je indikována transplantace kostní dřeně.
Průběh tohoto onemocnění je značně individuální. Někteří lidé mají pouze mírné příznaky, někteří trpí velkými bolestmi a je nutná hospitalizace pro předcházení vážných trvalých následků, jakými jsou např. poškození ledvin či plic. Tato nemoc je vyléčitelná pomocí transplantace kostní dřeně.
Jde o genetickou odchylku – pokud ji člověk má, nedá se nic dělat. Jedinou možností je vyhýbat se zátěžovým situacím, které by mohly vést k záchvatovitému rozpadu krvinek.
Důležité je posílení imunitního systému, aby se snížila pravděpodobnost vzniku dalších onemocnění, k jejichž rozvoji by mohlo dojít na základě srpkovité anemie: dostatečným příjmem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zařaďte do svého jídelníčku potraviny s vyšším obsahem železa, vitaminu B12 a kyseliny listové, případně zakupte potravinové doplňky obsahující tyto látky. Bez těchto látek není možná tvorba nových červených krvinek.
Navštivte svého lékaře, jestliže u sebe nebo u vašeho dítěte pozorujete příznaky srpkovité anemie. Okamžitě vyhledejte lékaře, jestliže má vaše dítě nebo vy horečku, příznaky vážné infekce, problémy s dýcháním, neobvyklé bolesti hlavy, bolest na hrudi, náhlou ztrátu citlivosti, poruchy zraku, bušení srdce nebo objeví-li se náhle výrazná únava či zmatenost.
Lékař vám odebere krev a provede elektroforézu (specifické vyšetření pro zjištění typu hemoglobinu v červených krvinkách).
genetická predispozice; afroamerický nebo hispánský původ