Spalničky

Odborný název

Morbilli

Symptomy

vysoká horečka, suchý kašel, červené a zaslzené oči, rýma, vyrážka objevující se na čele a šířící se směrem dolů, bílé skvrny na sliznici dutiny ústní, bolest v krku, bolesti svalů, slabost svalů

Co je to?

Jedná se o vysoce nakažlivou virovou infekci, která se objevuje nejčastěji u dětí. V rozvojových zemích je toto infekční onemocnění častou příčinou smrti dětí, u nás je však proti spalničkám zavedeno povinné očkování, proto je u nás tato nemoc spíše vzácností. Mezi komplikace tohoto onemocnění patří zápal plic, zánět mozku nebo slepota, proto je důležité očkování proti spalničkám nepodceňovat. Každý, kdo se dostane do kontaktu s infikovanou osobou nebo má příznaky jako je vyrážka a horečka, by měl navštívit lékaře. Je důležité mít napaměti, že i jiná méně závažná onemocnění mohou být příčinou podobných příznaků.

Jaký je vývoj nemoci?

Po proběhnutí inkubační doby, která trvá zhruba 7-14 dní, se objevuje vysoká horečka, která může přetrvávat po několik dní. Mezi další příznaky patří štěkavý kašel, rýma, slzení očí a bílé skvrny ve sliznici dutiny ústní. Červená vyrážka se objeví na obličeji a krku a šíří se na ruce a nohy. Příznaky přetrvávají většinou zhruba dva týdny, během této doby je důležitý odpočinek a koupele vlažnou vodou. Příznaky je dále možné mírnit podáním paracetamolu nebo ibuprofenu. Komplikace jsou nejčastější u dospělých a dětí do věku pěti let. Asi u 1 z 10 dětí dochází k rozvoji ušní infekce a u 1 z 20 se rozvíjí zápal plic, který bývá zvláště závažný u dětí. Encefalitida (zánět mozku) se objevuje velmi vzácně. Většina lidí se zcela zotaví a vytvoří se imunita proti tomuto onemocnění.

Profylaxe a prevence

Nejlepší prevencí proti spalničkám je očkování. Děti dostávají vakcínu ve věku 12-15 měsíců a další po 4-5 letech. Pokud vaše dítě není očkováno, stále jej můžete chránit proti spalničkám vakcínou do tří dnů od vystavení viru. Pokud nemocný nebyl očkován a narodil se po roce 1957, měl by dostat alespoň jednu dávku vakcíny. Vysokoškoláci, lidé, kteří pracují s dětmi nebo lidé pracující v oblasti zdravotní péče a dále cestovatelé, by měli dostat dvě dávky. Pokud jste těhotná žena nebo máte leukémii, lymfom, nebo oslabenou imunitu, nemělo by se očkování provádět.

Léčba

Neexistuje žádná léčba, ale je možné léčit příznaky.

 • Paracetamol nebo ibuprofen může zmírnit bolest a horečku. Aspirin nepodávejte dětem nebo mladistvím.
 • Zvlhčovač vzduchu pro zmírnění kašle.

Domácí léčení

Doma dbejte některých pravidel, aby jste urychlii průběh onemocnění.

 • Dostatečně odpočívejte.
 • Pijte hodně tekutin, aby nedošlo k dehydrataci.
 • Paracetamol nebo ibuprofen může zmírnit bolest a horečku. Aspirin nepodávejte dětem nebo mladistvím.
 • Zvlhčovač vzduchu pro zmírnění kašle.
 • Poraďte se se svým lékařem o užívání vitaminu A v potravinových doplňcích.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud se dostanete do kontaktu s někým, kdo má spalničky a objeví se u vás příznaky, vyhledejte lékaře. Ve vzácných případech mohou spalničky vést k zápalu plic nebo zánětu mozku. Vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě, pokud máte ztuhlý krk, poruchy dýchání, vykašláváte žluté nebo zelené hleny, máte bolest uší a pozorujete sníženou prodkuci moče.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Mohou být spalničky příčinou mých příznaků?
 2. Co mohu udělat, aby se zabránilo komplikacím?
 3. Co doporučujete ke zmírnění příznaků?
 4. Jak dlouho budou příznaky přítomny?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také provést krevní odběry.

Rizikové faktory

zanedbání očkování; dosud neproběhlá infekce spalničkami

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses