Spála

Odborný název

Scarlatina

Symptomy

Červená a svědivá vyrážka na těle, červený otok jazyka, jasně červená kůže v záhybech v podpaží a tříslech, bílé skvrny v hrdle, bolest v krku, potíže s polykáním, otok lymfatických uzlin, nevolnost, horečka, zimnice, bolesti svalů, bolesti břicha, vyrážka, bolest hlavy

Co je to?

Spála je červená vyrážka na těle, která je způsobena streptokokem, tedy stejnou bakterií, která způsobuje streptokokovou angínu. Velmi často se proto spála rozvíjí jako důsledek streptokokové angíny. Streptococus produkuje toxiny, které jsou právě příčinou zmiňované vyrážky. Ne každý na tyto toxiny reaguje a ne u každého dojde k rozvoji spály. Spála může způsobit červenou, svědivou vyrážku na krku a obličeji, která se pohybuje po těle. Objevuje se také zhrubnutí kůže. Mezi další příznaky patří zarudlý a oteklý jazyk, bílé skvrny na krku, bolest v krku, obtížné polykání, otok lymfatických uzlin a horečka. Pokud není spála léčna, může vést k vážným zdravotním problémům jako je revmatická horečka, postižení ledvin, záněty středního ucha, meningitidu a peritonzilární absces. Spála se léčí antibiotiky, které zabrání rozvoji těchto pozních komplikací.

Jaký je vývoj nemoci?

Příznaky streptokokové angíny obvykle začínají náhlou bolestí v krku, zhruba 1-5 dní po vystavení bakteriím. Pokud dojde k rozvoji spály, objeví se vyrážka na krku a hrudníku a šíří se po celém těle. Při antibiotické léčbě, příznaky streptokokové angíny obvykle odezní asi za týden. Vyrážka mizí asi po týdnu, pokožka se může loupat na prstech, prstech a tříslech. Vyrážka však může přetrvávat i tři týdny, než kompletně vymizí.

Profylaxe a prevence

Bakterie, která způsobuje spálu je nakažlivá, proto doržuje určitá pravidla s cílem zabránit šíření nemocí:

 • Pokud jste nemocní, častěji si myjte ruce.
 • Zůstňte doma a nechoďte do školy/práce minimálně prvních 24 hodin po zahájení antibiotické terapie.
 • Umyjte si ruce, pokud se dostanete do kontaktu s někým, kdo je nemocný.
 • Nesdílejte s nikým své osobní věci, pokud jste nemocný.
 • Vyvarujte se fyzickému kontaktu s lidmi, kteří jsou nemocní.
 • Zakryjte si ústa při kýchání nebo kašlání.

Aby jste se uchránili před infekcí, posilujte svůj imunitní systém - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny).

Léčba

Antibiotika

Domácí léčení

Domácí péče zahrnuje:

 • Kloktání teplé slané vody
 • Paracetamol k úlevě od horečky a bolesti. Nikdy nepodávejte aspirin dětem a dospívajícím, mohlo by dojít k rozvoji Reyeova syndromu.
 • Pijte dostatek tekutin
 • Jezte nebo pijte teplé nápoje, aby jste zklidnili rozbolavělý krk. Velmi vhodné jsou bylinkové čaje - např. šalvěj, zázvor, černý bez a další.
 • Zakupte si pastilky proti bolesti v krku (např. Septolete, Strepsils apod.)
 • Pokud se objevila vyrážka, neškrábejte ji.
 • Odpočívejte a zůstaňte doma.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte svého lékaře, pokud máte příznaky spály, nebo myslíte, že jste přišli do kontaktu s někým, kdo má tuto nemoc. Také se obraťe na svého lékaře, pokud se symptomy do 24 hodin nezlepší. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte potíže s dýcháním nebo polykáním, silné bolesti v krku, krvácení do krku, zarudnutí nebo otok v krku nebo nemůžete polykat sliny.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být spála příčinou mých příznaků?
 2. Jedná se o nakažlivé onemocnění?
 3. Jak se mohu vyhnout šíření mezi rodinou a přáteli?
 4. Musím zůstat doma a nechodit do práce/školy?
 5. Co mohu udělat pro zmírnění bolesti?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař může diagnostikovat spálu tím, že odebere anamnézu, udělá fyzikální vyšetření a udělá výtěr z krku.

Rizikové faktory

nízký věk

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses