Rakovina tenkého střeva

Symptomy

průjem, bolesti břicha, křeče, horečky, zácpa, krev ve stolici nebo ve zvratcích, zvratky barvy kávové sedliny, hubnutí, žloutenka, anémie z nedostatku železa, únava, nevolnost a zvracení po jídle

Co je to?

Tenké střevo je část střeva, která spojuje žaludek a tlusté střevo. Rakovina tenkého střeva je poměrně vzácná. Přesto existuje 5 různých typů nádorů, které mohou růst ve stěně tenkého střeva. Časné příznaky rakoviny tenkého střeva jsou obvykle nespecifické. A protože nádor je hluboko v břišní dutině, může být obtížné jej diagnostikovat. Takže nádor často bývá diagnostikován, až když se jedná o vážný stav. V důsledku toho může být tento nádor velmi nebezpečný a jeho léčba může být velmi složitá. V pozdějších fázích může nádor způsobit ztrátu chuti k jídlu, vodnatý průjem nebo zácpu, vnitřní krvácení a úbytek na váze. Mějte na paměti, že další, méně závažné podmínky, mohou způsobit podobné příznaky.

Jaký je vývoj nemoci?

Čím dříve je nádor diagnostikován, tím snažší může být léčba. Pokud bude mít lékař podezření na nádor, budete muset podstoupit celou řadu testů, jako jsou RTG, CT, endoskopie a biopsie. Vaše léčba bude záviset na tom, o jakou fázi rakoviny se jedná. Možná budete muset podstoupit chirurgické odstranění části střeva. Můžete také potřebovat radioterapii a chemoterapii. I po ukončení léčby budete muset být pod lékařskou kontolou a budete muset podstupovat vyšetření, která jste musel podstoupit na začátku léčebného procesu. To umožňuje sledovat účinnost léčby a odhalit případnou recidivu.

Profylaxe a prevence

V současnosti neexistuje způsob prevence a tím včasného záchytu nádorů tenkého střeva.

Léčba

Léčba běžně zahrnuje:

  • Chirurgické odstranění nádoru
  • Radioterapie
  • Chemoterapie

 

Domácí léčení

Rakovina musí být léčena týmem odborníků, proto se nebojte svěřit do rukou lékařů, kteří vám mohou nejlépe pomoci. Sami se zkuste zaměřit na zdravý životní styl, nekuřte, jezte zdravou stravu, pečujte o svou duševní pohodu a nestyďte se v případě potřeby vyhledat psychologickou pomoc.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte nějaké příznaky rakoviny tenkého střeva, vyhledejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. O jaký typ nádoru se jedná a v jaké fázi je?
  2. Jaké existují možnosti léčby?
  3. Existují nějaké další vyšetření, které potřebuji?
  4. Může mi pomoci operace?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Lékař bude také žádat o řadu dalších testů jako je endoskopie tenkého střeva, RTG, CT a MRI, krevní testy a biopsie.

Rizikové faktory

Kouření, nadužívání alkoholu, vystavení záření, špatné stravovací návyky, celiakie, Crohnova choroba, muži, určité genetické predispozice, rakovina tenkého střeva v anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses