Diagnózy

Skolióza

Symptomy

asymetrické postavení ramen nebo boků, vyčnívající lopatky, naklánění k jedné straně, bolesti zad, únava, problémy s dýcháním

Co je to?

Skolióza je vychýlení páteře, při kterém jednotlivé obratle nejsou postaveny jeden na druhý přesně tak, jak by měli a dochází pak k různému vychýlení páteře do stran nebo dopředu/dozadu. Nejčastěji k rozvoji skoliózy dochází v období puberty a jsou postiženy více dívky jak chlapci. Ve většině případů není přesná příčina známa. Někdy se mohou děti se skoliózou i narodit nebo může ke vzniku skoliózy dojít v důsledku onemocnění jako je spina bifida nebo dětská mozková obrna. Ve většině případů se jedná o mírnou formu skoliózy a léčba není nutná. Některé děti mohou potřebovat různé korigující korzety případně může být nutná operace.

Jaký je vývoj nemoci?

Většina případů skoliózy se objevuje v dětství, ale v některých případech může dojít k rozvoji až v dospělosti. U dětí se mohou první příznaky objevit vě věku kolem 3 let. Zakřivení páteře se obvykle zhorší v průběhu růstu. Mírné případy skoliózy nemusí vyžadovat žádnou léčbu, důležité jsou však pravidelné kontroly každých 6 měsíců. Závažnější případy jsou často léčeni korigujícími korzety. V některých případech může být nutný chirurgický zákrok.

Profylaxe a prevence

Důležité je absolvovat s dítětem pravidelné prohlídky u pediatra, který může odhalit případné vady držení těla. Velmi vhodná je pravidelná lehká pohybová aktivita (rekreační sporty, plavání, jízda na koni apod.), ale také je důležité vyvíjející se tělo dítěte nepřetěžovat silovými tréninky a nevhodnými výkonnostními sporty, které nerovnoměrně zatěžují páteř.

Léčba

Léčba skoliózy může zahrnovat:

  • korzety
  • operace

Ne každá skolióza vyžaduje léčbu.

Domácí léčení

Pokud je diagnostikována skolióza, která nevyžaduje nošení rovnacích korzetů nebo dokonce operaci, je důležité se zaměřit na posilování svalstva okolo páteře a dbát na správné držení těla. S tímto vám může pomoci rehabilitační pracovník, který vám ukáže několik cviků, které budete každý den provádět. Velmi vhodné na posílení zádového svalstva je také plavání či jízda na koni.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud Vy nebo Vaše dítě má nějaké příznaky skoliózy.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může skolióza být příčinou symptomů mého dítěte?
  2. Bude mé dítě potřebovat nějaká vyšetření?
  3. Bude mé dítě potřebovat rovnací korzet?
  4. Jak často by mělo mé dítě chodit na kontroly k ortopedovi?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař provede fyzikální vyšetření a bude se zajímat o anamnézu dítěte. Lékař může také nařídit RTG, CT, kostní scan nebo MRI.

Rizikové faktory

ženy, skolióza v rodinné anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses