Ztvrdnutí kůže, barevné změny na kůži, rány nebo vředy na kůži, světle modré prsty na rukou a nohou, obtíže při polykání, zácpa, průjem, pálení žáhy, ztráta vlasů, otoky kloubů, bolesti kloubů, suchý kašel, dušnost, bolesti nohou, necitlivost nohou, ztráta hmotnosti, vyčerpání
Sklerodermie je vzácné autoimunitní onemocnění, které vede k nadměrné produkci pojivového vaziva kolagenu, což vede k zatvrdnutí tkání. Lidé s sklerodermií mohou mít pevnou, tuhou kůži nebo tvrdé hrudky v kůži. Sklerodermie může také postihnout krevní cévy a orgány (např. plíce, srdce, ledviny a střeva) a způsobit tak život ohrožující komplikace. Nejčastěji se objevuje u žen a u lidí ve věku 30 - 50 let. Neexistuje žádný lék na léčbu sklerodermie. Léčba však může pomoci mítnit příznaky. Mějte na paměti, že častější a méně nebezpečná onemocnění, mohou způsobit řadu podobných symptomů.
Existuje několik typů sklerodermie. Lokalizovaná sklerodermie obvykle postihuje pouze kůži, vyvíjí se pomalu a nezpůsobuje žádné vážné problémy. Může sama od sebe zmizet. Systémová sklerodermie může postihovat kůži, orgány nebo obojí. Zpravidla se zhoršuje po dobu tří až pěti let a poté se může stav začít zlepšovat. Systémová sklerodermie může být fatální, v závislosti na tom, jaké orgány postihuje. Léčba bude spočívat v mírnění příznaků a snižování rizika vzniku trvalých následků. Většina lidí trpících sklerodermií bude muset být v kontaktu s více odborníky, v závislosti na konkrétních obtížích.
Prevence je velmi obtížná, protože se přesně neví, co je příčinou tohoto onemocnění. Spekuluje se však o významném vlivu stresu na rozvoj tohoto onemocnění (nezáleží jestli jde o stres psychický nebo fyzický, důležitým faktorem však je, že se jedná o stres dlouhodobý). Proto se snažte stresu předcházet - např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další.
Léčba sklerodermie může pomoci mírnit příznaky této nemoci:
Sklerodermie vždy vyžaduje lékařské ošetření. Nekuřte. Cvičení a strečink vám pomůže zůstat flexibilní. Volně prodejné léky jako je paracetamol nebo ibuprofen, mohou pomoci s bolestí. Chraňte svou pleť pomocí hydratačního a opalovacího krému. Ujistěte se, že jste prošli veškerým doporučeným očkováním.
Pokud máte nějaké příznaky sklerodermie, vyhledejte lékaře. Pokud máte závažné příznaky - například potíže s dýcháním - vyhledejte lékaře okamžitě.
Váš lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Může požadovat vyšetření krve a moči, funkční vyšetření plic, RTG, CT, biopsii a další testy.
ženy, expozice křemennému prachu a polyvinylchloridu při práci