Sklerodermie

Symptomy

Ztvrdnutí kůže, barevné změny na kůži, rány nebo vředy na kůži, světle modré prsty na rukou a nohou, obtíže při polykání, zácpa, průjem, pálení žáhy, ztráta vlasů, otoky kloubů, bolesti kloubů, suchý kašel, dušnost, bolesti nohou, necitlivost nohou, ztráta hmotnosti, vyčerpání

Co je to?

Sklerodermie je vzácné autoimunitní onemocnění, které vede k nadměrné produkci pojivového vaziva kolagenu, což vede k zatvrdnutí tkání. Lidé s sklerodermií mohou mít pevnou, tuhou kůži nebo tvrdé hrudky v kůži. Sklerodermie může také postihnout krevní cévy a orgány (např. plíce, srdce, ledviny a střeva) a způsobit tak život ohrožující komplikace. Nejčastěji se objevuje u žen a u lidí ve věku 30 - 50 let. Neexistuje žádný lék na léčbu sklerodermie. Léčba však může pomoci mítnit příznaky. Mějte na paměti, že častější a méně nebezpečná onemocnění, mohou způsobit řadu podobných symptomů.

Jaký je vývoj nemoci?

Existuje několik typů sklerodermie. Lokalizovaná sklerodermie obvykle postihuje pouze kůži, vyvíjí se pomalu a nezpůsobuje žádné vážné problémy. Může sama od sebe zmizet. Systémová sklerodermie může postihovat kůži, orgány nebo obojí. Zpravidla se zhoršuje po dobu tří až pěti let a poté se může stav začít zlepšovat. Systémová sklerodermie může být fatální, v závislosti na tom, jaké orgány postihuje. Léčba bude spočívat v mírnění příznaků a snižování rizika vzniku trvalých následků. Většina lidí trpících sklerodermií bude muset být v kontaktu s více odborníky, v závislosti na konkrétních obtížích.

Profylaxe a prevence

Prevence je velmi obtížná, protože se přesně neví, co je příčinou tohoto onemocnění. Spekuluje se však o významném vlivu stresu na rozvoj tohoto onemocnění (nezáleží jestli jde o stres psychický nebo fyzický, důležitým faktorem však je, že se jedná o stres dlouhodobý). Proto se snažte stresu předcházet  - např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další.

Léčba

Léčba sklerodermie může pomoci mírnit příznaky této nemoci:

  • Nesteroidní antiflogistika pro mírnění bolesti a otoku (např. Acylpyrin, Ibalgin,...)
  • Kortikosteroidy
  • Léky, které potlačují imunitní systém (imunosupresiva)
  • Fototerapie
  • Fyzioterapie

Domácí léčení

Sklerodermie vždy vyžaduje lékařské ošetření. Nekuřte. Cvičení a strečink vám pomůže zůstat flexibilní. Volně prodejné léky jako je paracetamol nebo ibuprofen, mohou pomoci s bolestí. Chraňte svou pleť pomocí hydratačního a opalovacího krému. Ujistěte se, že jste prošli veškerým doporučeným očkováním.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte nějaké příznaky sklerodermie, vyhledejte lékaře. Pokud máte závažné příznaky - například potíže s dýcháním - vyhledejte lékaře okamžitě.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jaká vyšetření potřebuji?
  2. Pokud mám sklerodermii, o jaký typ se jedná?
  3. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Může požadovat vyšetření krve a moči, funkční vyšetření plic, RTG, CT, biopsii a další testy.

Rizikové faktory

ženy, expozice křemennému prachu a polyvinylchloridu při práci

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses