Septická artritida

Symptomy

 • Těžká bolest v jednom nebo více kloubech zejména při pohybu
 • otoky kloubů, zarudnutí a horkost kloubů
 • horečka
 • zimnice
 • slabost

Co je to?

Septická artritida je infekce kloubů, která přichází náhle a způsobuje intenzivní bolest a otok. Pokud není okamžitě léčena, může způsobit trvalé poškození kostí a kloubů, což může vyžadovat chirurgický zákrok. Nejčastěji je způsobena bakteriemi. Nejčastějším původcem je Staphylococcus aureus, který je pomocí krevního řečiště rozváděn po těle do různých míst. Ale bakterie mohou také vstoupit do kloubu přes otevřené rány, při operaci nebo při nesterilní aplikaci injekce. Riziko rozvoje septické artritidy se zvyšuje, pokud jste starší 60-ti let, nebo máte určité zdravotní problémy. Antibiotika a vypouštění zánětlivé tekutiny z kloubu vedou k úlevě. Čím dříve bude léčba zahájena, tím pravděpodobnější je, že nebudou přítomny trvalé následky.

Jaký je vývoj nemoci?

Septická artritida obvykle postihuje pouze jeden kloub, nejčastěji koleno. Postiženy však mohou být také kyčelní klouby, ramena, zápěstí, kotník, loket, klouby rukou nebo nohou. Kloub bude pravděpodobně ztuhlý, zarudlý, horký a velmi bolestivý, zvláště při pohybu. Můžete také mít zimnici a horečku. Váš lékař ihned zahájí léčbu antibiotiky. Může také vypustit zánětlivou tekutinu z kloubu. Po několika dnech, budete pravděpoboně moci začít s lehkou rehabilitací. Pravděpodobně budete muset pokračovat s užíváním antibiotik po dobu až šesti týdnů. Lékař vám může doporučit fyzioterapii pro zlepšení obnovení funkce kloubu. V některých příapdech může být nutná operace.

Profylaxe a prevence

Prevence je obtížná. Důležitá je primárná prevence, pokud jdete na operaci - v tomto případě se preventivně podávají antibiotika, aby se snížilo riziko vzniku infekce. Dbejte na dobrý stav vašeho imunitního systému - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny).

Léčba

Léčba septické artritidy může zahrnovat:

 • Intravenózní a perorální antibiotika
 • Vypuštění zánětlivé tekutiny z kloubu
 • Artroskopické ošetření a odstranění poškozené tkáně
 • Operace
 • Fyzioterapie

Domácí léčení

Tyto strategie domácí péče mohou pomoci mírnit bolest, pokud jste léčen pro septickou artritidu:

 • Klidový režim
 • Teplé obklady
 • Nesteroidní antiflogistika (Acylpyrin, Ibalgin...)

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte příznaky septické artritidy jako jsou náhlé a závažné bolesti a otoky kloubů. Také navštivte lékaře, pokud máte horečku nebo zimnici.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být septická artritida příčinou mých příznaků?
 2. Pokud mám septickou artritidu, co může být příčinou?
 3. Existují nějaké aktivity, kterým bych se měl vyvarovat?
 4. Co mohu udělat pro zmírnění mých příznaků?
 5. Existuje nějaká alternativní terapie, která by mi také mohla pomoci?
 6. Myslíte si, že došlo k poškození kloubů?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu, provede fyzikální vyšetření a vyšetří klub pomocí artroskopu. Lékař může také provést vyšetření krve, RTG, MRI nebo CT.

Rizikové faktory

věk nad 60 let, injekční aplikace drog, oslabený imunitní systém, onemocnění jako je diabetes, HIV, onemocnění ledvin nebo jater, revmatoidní artritida, rakovina, srpkovitá anémie, anémie, lupus, kožní infekce,  hemofilie

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses