Sarkoidóza

Symptomy

dušnost, kašel, bolest na hrudi, horečka, noční pocení, únava, úbytek na váze, oteklé lymfatické uzliny, vyrážka, zarudlé nebo oteklé oči, bolesti hlavy, křeče, ztuhlost kloubů, bolesti koubů

Co je to?

Sarkoidóza je vzácné onemocnění, které může vést k otoku a zduření lymfatických uzlin a orgánů. Nejčastěji postihuje plíce, ale postiženy mohou být i oči, játra, kůže, srdce a mozek. Nikdo neví, co je příčinou tohoto onemocnění. Zatímco sarkoidóza je vážné onemocnění, mnoho lidí, kterým je tato nemoc diagnostikována, nikdy dříve žádným závažným onemocněním netrpěli. Většina případů se vyléčí i bez léčby. V těžších případech mohou být poškozeny plíce a další orgány a může být nutné podávání léků. Sarkoidóza je častější u Afroameričanů a u žen.

Jaký je vývoj nemoci?

Sarkoidóza se obvykle objevuje ve věku 20-40 let. Příznaky se velmi liší v závislosti na tom, které orgány jsou postiženy. Nejčastěji jsou postiženy plíce - mezi projevy patří chronický kašel a dušnost. Někteří lidé netrpí žádnými příznaky. Až polovina lidí se plně zotaví do tří let. Příznaky mohou odeznít v průběhu několika let. Léčba pomáhá kontrolovat závažné případy, které mohou být život ohrožující. Někteří lidé potřebují celoživotní léčbu.

Profylaxe a prevence

Prevence onemocnění není dosud známa.

Léčba

Léčba sarkoidózy zahrnuje:

  • Kortikosteroidy
  • Léky na potlačení imunitního systému (imunosupresiva)
  • Transplantace orgánů (ve vzácných případech)

Mnoho lidí se sarkoidózou nepotřebuje žádnou léčbu.

Domácí léčení

Pokud trpíte sarkoidózou, dbejte na dodržování léčby a vyvarujte se možným infekcím. Pokud máte podezření na onemocnění touto chorobou, bude nejlépší, pokud vyhledáte lékaře, který Vás vyšetří a případně odešle na specializované pracoviště.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud máte chronický kašel nebo jiné příznaky sarkoidózy. Pokud máte závažné příznaky - například potíže s dýcháním nebo náhlé změny zraku- vyhledejte lékaře okamžitě.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. O jak závažné onemocnění se jedná?
  2. Potřebuji nějakou léčbu?
  3. Jaké jsou akutní příznaky?
  4. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Můžete potřebovat vyšetření krve, RTG, CT vyšetření, funkční vyšetření plic, biopsii a další testy.

Rizikové faktory

Africko-Americký původ, ženy, severoevropský původ, sarkoidóza v rodinné anamnéze, infekce, vystavení insekticidům, pesticidům nebo plísním, povolání - zdravotnický pracovník, učitel, farmář nebo hasič

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses