Roztroušená skleróza

Odborný název

Sclerosis multiplex

Symptomy

únava, necitlivost nebo brnění, svalová slabost, problémy s rovnováhou a koordinací, potíže s mluvením, třes, závratě, bolest, problémy se zrakem, problémy s močením a vyprazdňováním, sexuální problémy, ztráta sluchu, změny osobnosti, deprese, potíže se soustředěním nebo pamatováním, ve vážných případech ochrnutí

Co je to?

Roztroušená skleróza je onemocnění, které postihuje nervy v mozku a míše a může způsobit potíže s rovnováhou, s řečí, pohybem a zrakem. Pravděpodobně se jedná o autoimunotní onemocnění, kdy (z nějakého nevysvětlitelného důvodu) imunitní systém napadá zdravou tkáň organismu. Průběh tohoto onemocnění je individuální a velmi nepředvídatelný, je častější u žen. Většina lidí má mírné příznaky, ale i přesto může být nemoc velmi vysilující. Příznaky a závažnost závisí na tom, jaké nervy jsou postiženy. Neexistuje žádný lék, ale pomocí specifických léků je možné mírnit symptomy. Pamatujte si, že toto onemocnění je poměrně vzácné, a že mnoho méně závažných nemocí může vyvolat podobné příznaky.

Jaký je vývoj nemoci?

Lékaři obvykle diagnostikují tuto nemoc u lidí ve věku 20-50 let. Mnoho lidí se nejprve všimne změn ve vidění, svalové slabosti a problémy s koordinací. U většiny lidí se střídají období, kdy jsou příznaky nemoci přítomny s obdobími, která jsou bez příznaků. Bezpříznakové období může trvat různě dlouhou dobu. Většinou však v průběhu let dochází ke zhoršování příznaků. Léky mohou pomoci zpomalit nemoc a mírnit symptomy a zlepšit tak kvalitu života. Mnoho lidí s roztroušenou sklerózou může pokračovat v práci a většina z nich žije normální život.

Profylaxe a prevence

Prevece je bohužel prakticky nemožná, významný vliv hraje dědičnost, která je prakticky neovlivnitelná. Lidé se zvýšeným rizikem tohoto onemocnění by měli dbát na zdravý životní styl, dostatečně relaxovat a udržovat organismus v dobré fyzické i psychické kondici. Snažte se vyhýbat stresu - např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další.

Léčba

Léčba zahrnuje:

  • Léky jako jsou interferony a léky k potlačení imunitního systému (imunosupresiva)
  • Kortikosteroidy
  • Léky, které vám pomohou s příznaky, jako jsou změny nálady, únava a svalové křeče
  • Fyzioterapie

Domácí léčení

Toto onemocnění vždy vyžaduje lékařské ošetření. Váš lékař může navrhnout fyzikální terapii nebo logopedii, pokud ji budete potřebovat. Dbejte na zdravou stravu a dostatek odpočinku. Konzumujte hodně ryb, ovoce, zeleniny, luštěnin, semínek a naopak snižte příjem rafinovaných tuků, bílého pečiva, bílé rýže a sladkostí. Pokud kouříte, přestaňtě. Promluvte si se svým lékařem o cvičení, která by jste měl provádět. Snažte se vyhýbat stresu - např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další. Pokud je to potřeba, choďte o holích nebo používejte chodítka, která vám usnadní chůzi.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte podezření na roztroušenou sklerózu, vyhledejte lékaře. Máte-li závažné příznaky, jako jsou náhlé změny vidění nebo ochrnutí, vyhledejte lékaře okamžitě.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jaké vyšetření potřebuji?
  2. Potřebuji v tuto chvíli nějakou léčbu?
  3. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Roztroušenou sklerózu je těžké diagnostikovat. Váš lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Možná budete muset podstoupit neurologické vyšetření, oční vyšetření, MRI a další vyšetření.

Rizikové faktory

ženy, roztroušená skleróza v rodinné anamnéze, severský původ, život v severských klimatech

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses