Diagnózy

Roseola

Odborný název

Exantema subitum, Roseola infantum

Symptomy

Vysoká horečka trvající 3-4 dny, záchvaty křečí, růžová nesvědivá vyrážka, otok očních víček, podrážděnost, průjem, kašel

Co je to?

Roseola je velmi častá dětská infekce způsobená formou herpetického viru - HHV-6. Bývá také označována jako šestá dětská nemoc. Infekce se obvykle vyskytuje u dětí od 6 měsíců do dvou let věku. Mezi příznaky patří náhle vzniklá vysoká horečka, která trvá asi tři dny a vyrážka, která se vyvíjí po tom, co horečka začne klesat. Některé děti zažívají křečovité záchvaty jako důsledek vysoké horečky. Nemoc sama od sebe odezní. Vhodné je podat léky na snížení horečky a přijímat velké množství tekutin.

Jaký je vývoj nemoci?

Většina dětí infikovaných lidským herpetickým virem 6 má vysokou horečku, která odezní po několika dnech, posléze se objeví růžová kožní vyrážka. Asi 15% dětí má křečovité záchvaty v důsledku vysoké horečky. Vyrážka zmizí během několika dnů, bez jakýchkoliv kožních jizev.

Profylaxe a prevence

Neexistuje žádný způsob, jak chránit dítě před nákazou tímto virem. Prakticky všechny děti jsou tomuto viru vystaveny již v raném věku. Pokud bude imunitní systém vašeho dítěte dostatečně silný, mohou být projevy nemoci mírnější. Proto zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny).

Léčba

Neexistuje žádná léčba. Důležité však je mírnit příznaky. Pro snížení horečky se většinou podává paracetamol. Dále je důležité dbát na dostatečný příjem tekutin, aby se zabránilo rozvoji dehydratace.

Domácí léčení

Zajistěte dostatečný příjem tekutin, aby jste zabránili dehydrataci. Dítě musí odpočívat. Chcete-li snížit horečku, podejte paracetamol. Nikdy nepodávejte aspirin dítěti bez konzultace s lékařem. Podání aspirinu malým dětem je spojeno se závažným onemocněním označovaným jako Reyeův syndrom. Ke snížení horečky také můžete podávat čaje z černého bezu, lípy nebo meduňky.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte svého lékaře, pokud horečka vašeho dítěte je vyšší než 40°C a přetrvává po dobu delší než tři dny. U dětí nebo dospělých s oslabeným imunitním systémem může být průběh nemoci závažný. Pokud má Vaše dítě oslabený imunitní systém a rozvíjí se některý z příznaků roseoly, zavolejte ihned svého lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Má moje dítě roseolu?
  2. Může dojít k trvalému poškození?
  3. Odezní infekce sama od sebe?
  4. Je nějaké riziko, že by se infekce mohla objevit znovu?
  5. Jak můžu mírnit příznaky?
  6. Existuje nějaký způsob, jak zabránit šíření viru?

Jak bude probíhat vyšetření?

Roseolu je obvykle snadné diagnostikovat. Charakteristická je vysoká horečka a vyrážka. Anamnéza a fyzikální vyšetření obvykle k diagnóze postačí.

Rizikové faktory

oslabený imunitní systém

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses