Růžovka

Odborný název

Rosacea

Symptomy

zarudnutí na obličeji, prosvítající drobné cévy, pupínky podobné akné, ztluštění kůže, podráždění kůže, červené oči, oteklý zarudlý nos

Co je to?

Růžovka (neboli rosacea) je chronické kožní onemocnění, které se projeví jako zarudnutí kůže, popraskání cév, vyrážka podobající se akné nebo zhrubnutí a zloustnutí kůže na obličeji. Objevuje se obvykle na lících, nosu, čele nebo očních víčkách. Je častější u žen a u lidí ve věku 30-50 let. Riziko se zvyšuje, pokud máte světlou kůži. Rosacea není závažné onemocnění, ale může být frustrující a může působit velmi negativně na psychiku nemocné osoby. Neexistuje žádná léčba, ale je možno podávat specifická léčiva, která mohou pomoci mírnit symptomy.

Jaký je vývoj nemoci?

Rosacea se zpravidla objeví nejrpve jako zarudnutí. U některých lidí může být zarudnutí pouze minimální. Jiní lidé mají vyrážku připomínající akné nebo se také může objevit zarudnutí očí. Příznaky se mohou postupem času zhoršovat, ale i zlepšovat. Speciální krémy a antibiotika podávaná perorálně mohou pomoci mírnit symptomy. Vyhýbejte se spouštěčům - ty jsou většinou velmi individuální, často zahrnují přehřátí, stres, alkohol, konzumaci teplých nápojů a kořeněných jídel. Neléčená rosacea pravděpodobné vede většinou k postupnému zhoršování příznaků.

Profylaxe a prevence

Účinná prevence je velmi obtížná. Nemoc lze tlumit vyvarováním se pití horkých nápojů, destilátů a omezením opalovábí. Zkrátka je potřeba se vyvarovat vlivu rizikových faktorů.

Léčba

Léčba růžovky zahrnuje:

  • Vyhnout se spouštěčům tohoto onemocnění
  • Ústní nebo lokální antibiotika
  • Další léky jako je například isoretinol

Domácí léčení

Můžete si všimnout spojitostíí mezi vašimi příznaky a některými potravinami, aktivitami a počasím. Častým spouštěčem je nadměrné pocení a slunění. Umývejte si obličej vlažnou vodou a jemným čisticím přípravkem. Používejte opalovací krém s SPF 15, když jste venku. Vyhýbejte se stresu - např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte vyrážku na obličeji, která sama nemizí, vyhledejte lékaře. Pokud se vyrážka na obličeji objevila náhle a navíc máte problémy s dýcháním, vyhledejte lékaře ihned.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. O jaký typ růžovky se jedná?
  2. Musím užívat antibiotika?
  3. Pomůže pouze lokální léčba?
  4. Jaké změny životního stylu bych měl podstoupit?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Pravděpodobně vás pošle na vyšetření ke kožnímu lékaři.

Rizikové faktory

ženy, světlá pleť, rosacea v rodinné anamnéze, akné, záněty rohovky, záněty očních víček, snadné zčervenání např. při fyzické aktivitě

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses