Diagnózy

Poškrábání rohovky

Odborný název

Abraze rohovky

Symptomy

pocit cizího tělesa v oku, slzení, krví podlité oči, rozmazané vidění, bolest nebo pálení, citlivost na světlo, křeče ve svalech kolem očí

Co je to?

Rohovka je průhledná část oka, která zepředu uzavírá přední komoru oční. I drobné oděrky rohovky mohou být velmi bolestivé. K poškrábání může dojít při vniknutí cizího tělesa do oka nebo při aplikaci kontaktních čoček. Poškrábání naštěstí většinou nejsou závažná a rychle se hojí.

Jaký je vývoj nemoci?

Drobné škrábance rohovky se obvykle hojí kompletně během jednoho až dvou dnů po úrazu. Škrábnutí většího rozměru se může hojit déle. Zranění, při tkerých pronikají drobné předměty do oka (např. kovové střepiny), jsou závážnější a budou se hojit déle.

Profylaxe a prevence

Prevencí je zvýšená opatrnost při aplikaci kontaktních čoček a chránění očí při činostech, při kterých by mohla do oka vniknout cizí tělesa.

Léčba

Nejprve váš lékař vyšetří a poté se bude snažit ostranit cizí těleso z oka. Můževám předepsat anestetické oční kapky k mírnění bolesti. Volně prodejné léky proti bolestem mohou také pomoci. Váš lékař může vám může také předepsat antibiotické oční kapky. Pokud nosíte kontaktní čočky, může vám lékař doporučit, aby jste je po určitou dobu nenosil.

Domácí léčení

Pokud jde o drobná cizí tělesa jako jsou např. částice prachu, zkuste nejprve oči vypláchnout čistou vodou. Volně prodejné umělé slzy a léky proti bolesti jako je např. paracetamol, mohou pomoci zmírnit bolest. Vhodné je také po tuto dobu nosit sluneční brýle.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud máte něco v oku a nemůžete cizí těleso dostat z oka ven.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. O jak vážný stav se jedná?
  2. Bude to mít vliv na můj zrak?
  3. Jak dlouho bude trvat, než se to zahojí?
  4. Co mohu udělat, aby k poškrábání nedošlo znovu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař vyšetří vaše oči. Může k tomu použít speciální modré světlo, které pomůže odhalit odřeniny. Může použít znecitlivějující oční kapky, aby mohl oko vyšetřit. Informujte lékaře o jakémkoliv očním onemocnění, které máte - zejména pokud se léčíte s glaukomem. Také informujte svého lékaře, pokud máte nějaké alergie.

Rizikové faktory

aplikace kontaktních čoček, činnosti při kterých může dojít k vniknutí cizího tělesa do oka

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses