Diagnózy

Revmatická horečka

Symptomy

Horečka, bolest kloubů, bolest na hrudi, dušnost, krvácení z nosu, vyrážka, bolesti břicha

Co je to?

Revmatická horečka je zánětlivé onemocnění, které postihuje srdce a další orgány. Může se vyvinout po infekci streptokoky, které způsobují streptokokovou angínu nebo spálu, a to zejména v případě, kdy infekce není řádně léčena antibiotiky. Nejčastěji se objevuje u dětí ve věku 6-15 let, ale výskyt je častý i u ostatních věkových skupin. Revmatická horečka obvykle způsobuje horečku, bolest kloubů, bolesti břicha, vyrážku, únavu, dušnost a bolesti na hrudi.

Jaký je vývoj nemoci?

Příznaky revmatické horečky obvykle začínají asi 20 dnů po rozvoji streptokokové angíny nebo spály. Příznaky se mohou lišit od člověka ke člověku a mohou se také změnit během nemoci. Revmatická horečka může způsobit zánět v srdci (zejména srdečních chlopní), kůži, kloubech a mozku. V některých případech může zánět trvat týdny nebo měsíce. Někdy zánět může vyvolat dlouhodobé komplikace se srdcem. Většina případů revmatické horečky je léčena antibiotiky.

Profylaxe a prevence

Můžete pomoci předcházet rozvoji revmatické horečky tím, že ihned zahájíte léčbu streptokokové angíny a spály a budete užívat antibiotika přesně podle pokynů. Aby se zabránilo šíření streptokokové infekce na další jedince, dodržujte určitá pravidla:

  • Pečlivě si umyjte ruce před kontaktem s lidmi, pokud jste nemocní, a po kontaktu s lidmi, kteří jsou nemocní.
  • Nesdílejte pomůcky osobní hygieny a další předměty s někým jiným.
  • Zakryjte si ústa při kýchání nebo kašlání.

Pro předcházení vzniku streptokokové angíny a spály lze doporučit obecné posilování imunitního systému - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny).

Léčba

Revmatická horečka se obvykle léčí antibiotiky a volně prodejnými protizánětlivými léky. V závažných případech může být nutné podání kortikosteroidů nebo jiných léků k potlačení zánětu v kloubech a srdci. Pokud došlo k postižení chlopní v důsledku revmatické horečky, pak může být zapotřebí chirurgický zákrok za účelem opravy nebo výměny poškozené srdeční chlopně.

Domácí léčení

Dodržujte přesné pokyny lékaře a dbejte na správné užívání antibiotik. Dodržujte klidový režim na lůžku a posilujte imunitní systém (viz. Profylaxe a prevence).

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud máte nějaké příznaky revmatické horečky zahrnující: horečku, bolest kloubů, bolest na hrudi, dušnost, krvácení z nosu, vyrážku a bolesti břicha. Také kontaktujte svého lékaře, pokud vaše dítě má vysokou horečku nebo horečku trvající déle než tři dny. Jeďte na pohotovost, pokud jsou vaše příznaky závažné nebo se nezlepší po léčbě.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jedná se o nakažlivé onemocnění?
  2. Jak mohu ochránit mé klouby a orgány?
  3. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Neexistuje žádný specifický test pro diagnostiku revmatické horečky, ale lékař může udělat výtěry z krku, pomocí kterých může potvrdit/vyvrátit přítomnost streptokoka nebo může požadovat EKG nebo echokardiografii.

Rizikové faktory

streptokoková angína nebo spála v anamnéze, revmatická horečka v rodinné anamnéze, život v oblasti s nedostatečnou hygienou

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses