Prolaps konečníku

Odborný název

Rektální prolaps

Symptomy

tkáň vyčnívající z konečníku, neschopnost ovládat peristaltiku, bolest konečníku, svědění, krvácení, výtok, zácpa, bolest při peristaltických pohybech, ztráta nutkání jít na stolici

Co je to?

Rektální prolaps je neobvyklý stav, který nastane, když konečník vyklouzne ze své původní polohy a vyčnívá ven z těla. Nejčastěji se vyskytuje u žen nad 60 let. Nadměrné tlačení při chození na stolici, těhotenství, porod a svalové oslabení v důsledku stárnutí může být příčinou rektálního prolapsu. Chirurgický zákrok může stav zcela vyřešit. Každý, kdo má příznaky rektálního prolapsu - například neschopnost ovládat nutkání na stolici nebo přítomnost krvácení, výtoku nebo bolesti při vyprazdňování - by měl navštívit lékaře. Je důležité si uvědomit, že mnohé jiné stavy mohou způsobit podobné příznaky.

Jaký je vývoj nemoci?

Rektální prolaps u dospělých vzniká, protože vazy a svaly, které drží konečník na svém místě se oslabí a uvolní. V raných fázích prolapsu konečník obvykle zůstává po dlouhou dobu v těle. Po čase může začít konečník prolabovat a to zejména při stoji, chůzi, kýchání nebo kašlání. Můžete jej zatlačtit zpět dovnitř, ale pokud nepodstoupíte chirurgický zákrok, bude po čas konečník vyčnívat trvale. Změkčovače stolice mohou pomoci v případě, že zácpa a nadměrné tlačení při chození na stolici jsou příčinou prolapsu, ale samotný problém tímto léčen nebude. Čím dříve bude operace provedena, tím lepší výsledky lze očekávat. Pokud jste mladší a zdravý, pak se bude pravděpodobně operovat z břišního přístupu. Pokud jste starší, nebo nejste v dobrém zdravotním stavu, bude se operovat z konečníkového přístupu. Budete v nemocnici 3-7-dní po operaci z břišního přístupu a o něco kratší dobu, pokud podstoupíte operaci z  konečníkového přístupu. U většiny lidí operace vyšeří všechny příznaky prolapsu konečníku.

Profylaxe a prevence

Snažte se předcházet zácpě, která vás pak nutí k usilovnému tlačení při chození na stolici. Pijte dostatek tekutin a konzumujte dostatečné množství ovoce a zeleniny, celozrných výrobků a luštěnin. Bohaté na vlákninu jsou také lněné semínko a otruby. Pokud nebudete schopni pokrýt denní příjem vlákniny potravou, můžete si zakoupit volně prodejné přípravky (např. Psyllium). Dbejte na pravidelnou pohybovou aktivitu.

Léčba

Léčba prolapsu konečníku může zahrnovat:

 • Změkčovadla stolice a laxativa ( např. Laktulóza, Guttalax apod.)
 • Operace z břišního přístupu
 • Operace z konečníkového přístupu

Domácí léčení

Tyto strategie domácí péče mohou zabránit prolapsu konečníku nebo zmírnit příznaky, pokud máte rektální prolaps:

 • Jezte zdravě, konzumujte dostatečné množství vlákniny
 • Pijte hodně vody.
 • Pravidelně cvičte.
 • Nespěchejte při vyprazdňování.
 • Neodkládejte vyprazdňování, pokud máte potřebu jít na stolici.
 • Vyhněte se zvedání těžkých břemen.
 • Lečte chronický kašel.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte příznaky rektálního prolapsu. Vyhledejte lékaře ihned, pokud vyhřezlé části konečníku se zvětší nebo způsobují extrémní bolest.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může rektální výhřez být příčinou mých příznaků?
 2. Jaká vyšetření potřebuji?
 3. Mám-li rektální prolaps, v jaké fázi je?
 4. Jaké typy léčby bych měl podstoupit?
 5. Doporučujete chirurgický zákrok?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu, provede fyzikální vyšetření a manuální vyšetření konečníku. Dále může provést kolonoskopii, defekografii nebo anorektální manometrii.

Rizikové faktory

nadměrné tlačení při chození na stolici, těhotenství a porod, oslabení svalů pánevního dna, hemoroidy

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses