Raynaudův fenomén

Symptomy

barevné změny na kůži prstů rukou, prstů nohou, rtech, uších, nose nebo bradavkách, bledá kůže, mravenčení, otupělost, bolestivost při obnovení oběhu

Co je to?

Raynaudův fenomén postihuje malé tepny okrajových částí těla (zejména končetin, uší, nosu a pod.). Tyto tepny se reflexně stáhnou, což vede k zamezení přísunu krve do příslušné oblasti a důsledkem je pak snížené prokrvení, bledost a chladná kůže. Vyvolávající příčinou bývá velmi často chlad nebo emocionální stres. Tento fenomén se častěji vyskytuje u žen. Předcházet těmto projevům můžete správným oblékáním a zajištěním tepla, snížením stresu a dalšími změnami životního stylu. Raynaudův fenomén je vážnější, pokud je způsoben onemocněním pojivové tkáně jako je sklerodermie, lupus, nebo Sjögrenův syndrom.

Jaký je vývoj nemoci?

Vystavení chladu a emocionální stres obvykle spouští ataky Raynaudova fenoménu. Mezi další spouštěče patří kouření a práce s vibračními přístroji. Můžete zaznamenat třibarevné kožní projevy: bílá kůže se objevuje po uzávěru přívodných tepen (=v příslušné oblasti je minimum krve), modrá kůže se objevuje pokud v příslušné oblasti není dostatek okysličené krve, a červená kůže se objevuje při vrácení průtoku krve. Ataka může trvat méně než minutu nebo i několik hodin.

Profylaxe a prevence

Udržujte rizikové oblasti (končetiny, nos, uši...) v teple - v zimě noste vhodné oblečení (vhodné je zejména vrstvení) a snažte se tak vyhnout prochladnutí zmíněných oblastí. Snažte se vyvarovat stresu pomocí různých antistresových technik - např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další. Vyvarujte se i jakýmkoliv ostatním vyvolávajícím příčinám jako  je kouření nebo práce s vibračními přístroji.

Léčba

Máte-li záchvat, zahřejte postižené oblasti a zkuste relaxační techniky (viz. Profylaxe a prevence). Mezi další obecná pravidla patří:

  • Udržování rizikových oblastí v teple
  • Nošení ponožek, čepice a rukavic, pokud je chladno
  • Vyhněte se kouření a pasivnímu kouření
  • Vyhněte se vibračním přístrojům
  • Vyhněte se stresu
  • Vyhněte se užívání léků, které mohou zhoršit křeče krevních cév
  • Užívejte doporučené léky, jedná-li se o sekundární Raynaudův fenomén

Domácí léčení

Z bylinné terapie lze doporučit popíjení čajů z máty a ženšenu. Můžete také užívat ginkgo bilobu, kterou zakoupíte jako volně prodejné preparáty v lékárnách. Zakoupit můžete také lecitin a konezym Q10.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte podezření na Raynaudův fenomén, poraďte se s lékařem.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Je něco, čím bych si mohl Raynaudův fenomén sám způsobit?
  2. Mám nějaké onemocnění, které by mohlo být příčinou Raynaudova fenoménu?
  3. Co mohu udělat, aby se zabránilo opětovným atakám?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Pokud bude mít lékař podezření na sekundární Raynaudův fenomén, může udělat rozbor moči a krevní testy. Raynaudův syndrom je prvním symptomem ve většině případů sklerodermie.

Rizikové faktory

Ženy, Raynaudův fenomén v rodinné anamnéze, život v chladném klimatu, sklerodermie, lupus a cévní onemocnění

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses