Rakovina dělohy

Symptomy

neobvyklé vaginální krvácení a výtok, bolesti v podbříšku, pocit tlaku v podbříšku

Co je to?

Rakovina dělohy se nejčastěji vyvíjí v horní části dělohy a je dobře léčitelná, pokud je podchycena včas. Existuje několik typů rakoviny dělohy, ale všechny zpravidla způsobují v časných stádiích neobvyklé vaginální krvácení, výtok a bolest. Zdaleka nejčastější je rakovina endometria, což je vnitřní výstelka dělohy. Děložní sarkom je vzácnější typ nádoru, který roste ve vnější vrstvě svalu nebo jiných tkáních dělohy. Léčba zahrnuje chirurgické odstranění nádoru, ozařování, chemoterapii a většinou je účinná, pokud je nádor podchycen včas. Většina žen se zcela uzdraví.

Jaký je vývoj nemoci?

Většina nádorů dělohy je pomalu rostoucí. Špinění nebo neobvykle těžké vaginální krvácení po menopauze nebo mezi menstruacemi je nejčastějším příznakem rakoviny dělohy. V pozdějších fázích se objevuje bolest a ztráta hmotnosti. Způsob léčby nádoru dělohy závisí na typu a na tom, o jak pokročilý nádor se jedná. Rakovina endometria lépe reaguje na léčbu než děložní sarkom. Mějte na paměti, že neobvyklé krvácení nemusí hned znamenat, že máte nádor dělohy. Spousta dalších příčin může vést k tomuto příznaku. Opatrrnost je však vždy na místě. Při podchycení nádoru zavčasu bývá léčba úspěšnější.

Profylaxe a prevence

Prevenci nádorového onemocnění nelze jednoznačně definovat. Určitým rizikovým faktorem je obezita a nadměrná konzumace živočišních tuků - zaměřte se tedy obecně na zdravou životosprávu a složení vašeho jídelníčku.

Léčba

Léčba může zahrnovat:

  • Hysterektomie - chirurgické odstranění dělohy
  • Radioterapie
  • Chemoterapie
  • Hormonální terapie

Alternativní moderní léčba rakoviny dělohy

Existuje možnost přípravy protinádorové vakcíny proti rakovině dělohy z bílých krvinek. Tato vakcína využívá tzv. dendritické buňky, které pocházejí z určitého typu bílých krvinek pacienta s rakovinou dělohy. Vakcína na bázi dendritických buněk nemá prakticky žádné závažné nežádoucí účinky, podává se pro posílení specifické imunity v boji proti nádorovým buňkám. Protinádorová vakcína se podává podkožně podle příslušného protokolu. Více informací naleznete na:

http://iccti.eu/pro-pacienty/#vakciny

Domácí léčení

Nádor dělohy vždy vyžaduje lékařskou péči, dbejte proto pokynů lékaře. Snažte se předcházet stresu - např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další. Bude-li to potřeba, vyhledejte psychologickou pomoc.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte abnormální vaginální krvácení, výtok nebo jiné příznaky nádoru dělohy. Máte-li náhlou nebo silnou bolest v oblasti pánve, a objevují-li se další příznaky jako je výtok, zvracení, neobvyklé krvácení nebo horečka, obraťte se ihned na svého lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jaký typ rakoviny dělohy mám?
  2. Budu potřebovat operaci?
  3. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také požadovat ultrazvuk, CT, MRI, biopsii nebo jiné testy.

Rizikové faktory

věk nad 50 let, karcinom endometria v rodinné anamnéze, obezita, bezdětnost, užívání estrogenů bez progesteronu, antikoncepční pilulky nebo nitroděložní tělísko, léčba rakoviny prsu tamoxifenem, syndromem polycystických ovarií, diabetes, strava s vysokým obsahem tuku, předčasná pubereta, pozdní menopauza

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses