Rakovina žaludku

Symptomy

 • poruchy trávení, nevolnost, nechutenství, pocit nadmutého břicha, žaludeční potíže, bolest žaludku, nevolnost a zvracení, potíže s polykáním
 • zvracení krve, krev ve stolici, pocit plnosti po snězení malé porce jídla

Co je to?

Mezi nejčastější typ nádoru žaludku patří adenokarcinom, který postihuje žlázovou část sliznice žaludku. Zpočátku nemusí být zjevné žádné příznaky nebo se mohou objevit příznaky jako jsou poruchy trávení, nevolnost, nechutenství a nadýmání. Z tohoto důvodu je rakovina žaludku často detekována v pozdější fázi, kdy je obtížné ji léčit. Chirurgický zákrok, chemoterapie a radioterapie se používá k léčbě rakoviny žaludku.

Jaký je vývoj nemoci?

Pokud vám bude diagnostikována rakovina žaludku, budete pravděpodobně potřebovat operaci. Pokud je nádor ve velmi rané fázi, může být odstraněn pomocí endoskopu, dlouhé flexibilní hadice, která je zavedena do krku a dále do žaludku. Pokud se nádor rozšířil na větší část žaludku, může být nutné chirurgické odstranění části nebo celého žaludku. Některé mízní uzliny, část střeva, části jícnu nebo jiných okolních orgánů mohou být také odstraněny. Pokud je veškerá nádorová tkáň ze žaludku odstraněna, pak velmi pravděpodobně lékaři přistoupí k nahrazení odstraněné části novým "žaludkem," který vytvoří ze střevní tkáně. Po tomto zákroku budete možná muset změnit své stravovací návyky a jíst několik malých jídel za den. Můžete se domluvit na spolupráci s odborníkem na výživu, který vám pomůže zvyknout si na nový způsob stravování. Pokud je rakovina žaludku diagnostikována včas, před tím než dojde k šíření metastáz, pak se odhaduje přežití 5 let od diagnózy u 61% pacientů. Tato míra přežití klesá na asi 28%, v případě, že se rakovina rozšířila do lymfatických uzlin, a asi na 4%, v případě, že rakovina metastazuje do jiných částí těla.

Profylaxe a prevence

Vyhněte se kouření a nadměrné konzumaci alkoholu. Důležité je také vhodné stravování - vyřaďte ze svého jídelníčku grilované a smažené maso a uzeniny, snižte příjem soli a ostrého koření, zahrňte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny. Pokud trpíte gastroesofageálním refluxem nebo vředovou chorobou, řiďte se pokyny lékařů a dodržujte léčbu, aby jste tak minimalizovali riziko vzniku nádoru.

 

Léčba

Léčba rakoviny žaludku může zahrnovat:

 • Chirurgické odstranění části nebo celého žaludku
 • Intravenózní nebo perorální chemoterapie
 • Radioterapie
 • Cílené léky jako např. trastuzumab

Alternativní moderní léčba rakoviny žaludku

Existuje možnost přípravy protinádorové vakcíny proti rakovině žaludku z bílých krvinek. Tato vakcína využívá tzv. dendritické buňky, které pocházejí z určitého typu bílých krvinek pacienta s rakovinou žaludku. Vakcína na bázi dendritických buněk nemá prakticky žádné závažné nežádoucí účinky, podává se pro posílení specifické imunity v boji proti nádorovým buňkám. Protinádorová vakcína se podává podkožně podle příslušného protokolu. Více informací naleznete na:

http://iccti.eu/pro-pacienty/#vakciny

Domácí léčení

Tyto strategie domácí péče vám mohou pomoci vyrovnat se s některými fyzickými a emocionálními příznaky rakoviny žaludku:

 • Promluvte si s odborníkem na výživu o správném stravování a doporučená pravidla dodržujte.
 • Snažte se dbát na pravidelnou fyzickou aktivitu.
 • Předcházet stresu můžete např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další.
 • Pokud zvracíte nebo máte průjem, zvyšte příjem neslazených nekofeinových nápojů (vhodné jsou např. bylinkové čaje jako je máta nebo heřmánek). Pokud nejste schopni přijímat potravu, zkuste jíst alespoň tekutou stravu jako jsou polévky nebo si zakupte výživové proteinové nápoje (např. Nutridrink).
 • Poraďte se se svým lékařem o alternativních přístupech jako je meditace nebo akupunktura, které by vám mohli ulevit od bolesti.
 • Dbejte o svou duševní hygienu - sdílejte své pocity a obavy s rodinou nebo přáteli. Můžete také vyhledat zkušeného psychologa.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte nějaké příznaky, které mohou poukazovat na nádor žaludku. Pokud nemáte příznaky, ale máte jeden nebo více rizikových faktorů pro rakovinu žaludku, zeptejte se svého lékaře, zda-li byste neměli být vyšetřeni na rakovinu žaludku.

Volejte rychlou záchrannou službu, pokud omdlíte, zvracíte krev, máte krvavou stolici, máte vysokou horečku nebo se cítíte velmi slabý.

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud zaregistrujete přítomnost velkého množství krve ve stolici, jste dehydratovaný, zvracíte déle než 24 hodin, máte těžký průjem, horečku nebo závratě.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být nádor žaludku příčinou mých příznaků?
 2. Kde je nádor lokalizován?
 3. O jakou fázi se jedná a co to znamená?
 4. Jaké typy léčby bych měl nyní podstoupit?
 5. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může požadovat krevní testy, RTG, CT, nebo biopsii nebo gastroskopii.

Rizikové faktory

Dlouhodobá infekce Helicobakterem pylori, žaludeční vředy a záněty, perniciózní anémie, kouření, rakovina žaludku v rodinné anamnéze, nadměrný příjem alkoholu, nadměrná konzumace uzených, solených a nakládaných potravin

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses