Rakovina tlustého střeva

Odborný název

Kolorektální karcinom

Symptomy

zácpa, neprůchodnost střev, krev ve stolici, únava, ztráta hmotnosti, bolesti břicha

Co je to?

Rakovina tlustého střeva (neboli kolorektální karcinom) postihuje tlusté střevo a konečník. Velmi často nejprve vznikají pre-kancerózní střevní výrůstky - polypy - které se později mohou vyvinout v nádor tlustého střeva. Pacienti s rakovinou tlustého střeva velmi často nemají žádné příznaky a na nádor je upozorní až neprůchodnost střeva nebo zjištění lékařů, že nádor metastazoval do vzdálenějšího orgánů. Nicméně polypy a časné stadium rakoivny tlustého střeva může být viditelné při kolonoskopii, proto je velmi důležité dbát na pravidelné převentivní prohlídky po 50. roce života, kdy se zvyšuje riziko rozvoje tohoto nádorového bujení. Pokud jsou totiž tyto změny ve sliznici tlustého střeva podchyceny včas, léčba bývá velmi úspěšná. Mezi rizikové faktory vzniku kolorektálního karcinomu patří nadváha, nevhodná životospráva - zejména nevhodné stravování (vysoký příjem tučných potravin a červeného masa) a dále potom kouření a nadměrná konzumace alkoholu.

Jaký je vývoj nemoci?

Nádor tlustého střeva často nemá žádné příznaky, takže nemocná osoba o nádoru vůbec nemusí vědět. Samotnému nádorovému bujení velmi často předchází tvorba polypů, což může být snadno detekováno pomocí screeningových testů. Odstranění polypů může zabránit případnému rozvoji nádorového bujení. Pokud k rozvoji nádoru dojde a není zavčasu odstraněn, pak roste a zvětšuje se. To může vést k zablokování průchodu tlustého střeva. V době, kdy se objeví symptomy jako je chronická zácpa, nebo krev ve stolici, bývá již nádor diagnostikován většinou v pozdní fázi a může se šířit do lymfatických uzlin nebo do jiných orgánů. V tomto případě je pak léčba velmi složitá.

Profylaxe a prevence

U osob nad 50 let je velmi důležité dbát na pravidelné lékařské prohlídky, které představují provedení kolonoskopie. Neméně důležitá je správná životospráva - zejména vhodné složení jídelníčku. Vyhněte se konzumaci tučných masitých výrobků, červeného masa a zahrňte do svého jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, abyste pokryly dostatečný denní příjem vlákniny. Velké množství vlákniny se také nachází ve lněném semínku, otrubách či švestkách. Pokud nebudete schopni pokrýt dostaetčný příjem vlákniny potravou, můžete si zakoupit volně prodejné potravinnové doplňky (např. Psyllium). Předcházejte rozvoji obezity pravidelnou fyzickou aktivitou. Vyhýbejte se také kouření a nadměrné konzumaci alkoholu.

Léčba

Léčba závisí na velikosti, lokalizaci a stádiu karcinomu. Může zahrnovat operační odstranění nádoru, radioterapii či chemoterapii.

Alternativní moderní léčba rakoviny tlustého střeva

Existuje možnost přípravy protinádorové vakcíny proti rakovině tlustého střeva z bílých krvinek. Tato vakcína využívá tzv. dendritické buňky, které pocházejí z určitého typu bílých krvinek pacienta s rakovinou tlustého střeva. Vakcína na bázi dendritických buněk nemá prakticky žádné závažné nežádoucí účinky, podává se pro posílení specifické imunity v boji proti nádorovým buňkám. Protinádorová vakcína se podává podkožně podle příslušného protokolu. Více informací naleznete na:

http://iccti.eu/pro-pacienty/#vakciny

Domácí léčení

Léčba nádorového onemocnění by měa být zcela v rukou lékaře. Vy se zaměřte zejména na prevenci a na pravidelné preventivní prohlídky.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře ihned, pokud máte nějaké příznaky nádoru tlustého střeva, zejména pokud se jedná o krvácení z konečníku.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Měl bych podstoupit kolonoskopii nebo jiné vyšetření?
  2. Měl bych podstoupit vyšetření stolice?
  3. Existují jiné způsoby léčby, které bych měl podstoupit?
  4. Existuje něco, co můžu udělat, aby se zabránilo opětovnému rozvoji nádoru tlustého střeva?
  5. Mohlo by to být něco jiného než rakovina tlustého střeva?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také provést kolonoskopii pro vyšetření tlustého střeva a konečníku, biopsii tkání, odběr stolice, odběr krve, CT nebo magnetickou rezonanci.

Rizikové faktory

věk nad 50 let, onemocnění střev nebo polypy střev v anamnéze, kolorektální karcinom v rodinné anamnéze, konzumace stravy s vysokým obsahem červeného masa, masných výrobků, nebo maso vařené při vysokých teplotách, nedostatek pohybu, kouření, nadměrný příjem alkoholu, diabetes mellitus 2.typu

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses