Nádor štítné žlázy

Symptomy

kašel, potíže s polykáním, zvětšení štítné žlázy, uzly ve štítné žláze, chrapot nebo potíže s mluvením, zduření lymfatických uzlin

Co je to?

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která se nachází v přední části krku před průdušnicí a svým tvarem připomíná motýla. Existují čtyři různé typy rakoviny štítné žlázy. Nejběžnějším typem, který postihuje okolo 80% lidí s rakovinou štítné žlázy, je nádor, který pomalu roste a dobře reaguje na léčbu. Mezi příznaky může patřit kašel, boule na přední části krku, obtíže při polykání, chrapot a oteklé lymfatické uzliny. Rizikové faktory rakoviny štítné žlázy zahrnují expozici záření, rakovina štítné žlázy v rodinné anamnéze a zvětšení štítné žlázy v rodinné anamnéze. Pokud je rakovina podchycena včas, pak může být snadno chirurgicky léčena.

Jaký je vývoj nemoci?

Léčba závisí na věku osoby, zda již došlo k šíření metastáz, na typu nádoru štítné žlázy a na dalších faktorech. U nejběžnější formy rakoviny se přežití 10 let vyskytuje zhruba u 93% případů. V rané fázi rakoviny štítné žlázy se velmi často neobjevují žádné příznaky. Někdy mohou být během pravidelné preventivní prohlídky vyhmatány oteklé lymfatické uzliny, které mohou náhodně na nádor upozornit. Jak se nádor zvětšuje, může být viditelný pod kůží krku.

Profylaxe a prevence

Prevenci nádorových onemocnění nelze přesně specifikovat. U nádorů štítné žlázy je vhodné snažit se vyhýbat ionizujícímu záření, ani to však ale velmi často není možné.

Léčba

Léčba může zahrnovat:

  • Chirurgické odstranění části nebo celé štítné žlázy.
  • Radioaktivní léčba jodem.
  • Léčba hormonální
  • Radioterapie
  • Chemoterapie

Domácí léčení

Domácí péče bohužel není možná, pokud je diagnostikován nádor štítné žlázy, svěřte se do rukou lékařů, kteří vám mohou poskytnout tu nejlepší léčbu.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte pocit něčeho cizího v krku nebo máte potíže s polykáním nebo s dýcháním, vyhledejte svého lékaře. Pokud máte vážné potíže s dýcháním nebo polykáním, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. O jak závažný typ nádoru se jedná?
  2. Jaké jsou možnosti léčby?
  3. Je potřeba nějaké další vyšetření?
  4. Budu po léčbě potřebovat substitutční terapii?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Jiné testy mohou zahrnovat odběr krve, ultrazvuk štítné žlázy a biopsie štítné žlázy.

Rizikové faktory

nádor štítné žlázy v rodinné anamnéze, některé genetické podmínky, ozáření, ženy, věk nad 40 let

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses