Rakovina pankreatu

Symptomy

tmavá moč, světlá stolice, zežloutnutí kůže a očí, nevolnost a zvracení, slabost, únava, ztráta chuti k jídlu, úbytek na váze, bolest v horní části břicha nebo uprostřed zad

Co je to?

První symptomy se většinou objevují až v pokročilém stadiu onemocnění, proto je léčba tohoto typu nádoru velmi obtížná. Při stanovení diagnózy už navíc většinou došlo k rozšíření metastáz, což je velmi nepříznivý faktor. Chemoterapie a radioterapie jsou léčbou první volby, nicméně už velmi často nepomohou a je možná pouze paliativní péče.

Jaký je vývoj nemoci?

Je-li nádor pankreatu zachycen velmi brzy, může být odstraněn chirurgicky. V některých případech chirurgický zásah postačí k vyléčení. Bohužel většina případů rakoviny slinivky je diagnostikována až po rozšíření metastáz. V tomto případě vyléčení není možné. Ale ošetření může zpomalit průběh nemoci. Asi 5% pacientů s pozdější fází onemocnění jsou naživu pět let po stanovení diagnózy.

Profylaxe a prevence

Prevence nádorových onemocnění obecně není definována. Hlavním rizikovým faktorem tohoto typu nádoru je však alkohol a kouření. Proto se těmto škodlivým činitelům vyhýbejte.

Léčba

Chirurgický zákrok je první volbou pro léčbu rakoviny slinivky břišní. Nicméně pro mnoho pacientů operace není možná z důvodu lokalizace nádoru nebo proto, že již došlo k šíření metastáz do vzdálenějších orgánů. Pokud operace není možná, může lékař doporučit chemoterapii (léky, které zabíjejí nádorové buňky) nebo radioterapii. Chemoterapie může být také doporučena, pokud čekáte na operaci. Může se tak zajistit zmenšení nádoru, který bude následně chirurgicky odstraněn.

Váš lékař může také nabídnout léčbu, která zmírní pooperační komplikace jako je bolest, zažívací potíže a úbytek na váze. U některých pacientů může dojít k uzávěru žlučovodů, což se řeší voperováním stentu, který rozšíří žlučové cesty. Většina případů však bohužel již není léčitelná a je možná pouze paliativní terapie.

Alternativní moderní léčba rakoviny slinivky břišní

Existuje možnost přípravy protinádorové vakcíny proti rakovině slinivky břišní, neboli rakovině pankreatu, z bílých krvinek. Tato vakcína využívá tzv. dendritické buňky, které pocházejí z určitého typu bílých krvinek pacienta s rakovinou slinivky břišní. Vakcína na bázi dendritických buněk nemá prakticky žádné závažné nežádoucí účinky, podává se pro posílení specifické imunity v boji proti nádorovým buňkám. Protinádorová vakcína se podává podkožně podle příslušného protokolu. Více informací naleznete na:

http://iccti.eu/pro-pacienty/#vakciny

Domácí léčení

Boj s tímto druhem nádoru je velmi složitý, protože toto onemocnění má velmi špatnou prognózu. Snažte se však udržovat v co nejvíce možné psychické pohodě, zapojte se do podpůrných skupin, hledejte podporu v rodině a mezi přáteli nebo vyhledejte psychoterapeuta. Snažte se žít zdravě - zdravě se stravujte, nekuřte a nepijte alkohol.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud máte tmavou moč, světlou stolici, zežloutnutí kůže a očí nebo jiné příznaky spojené s rakovinou slinivky břišní.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. O jaké stadium rakoviny se jedná? Došlo již k šíření metastáz?
 2. Jsem kandidátem na operaci?
 3. Jaké jsou mé možnosti léčby?
 4. Co je cílem léčby?
 5. Jaké jsou očekávané přínosy každého druhu léčby?
 6. Co mohu udělat, abych se připravil na léčbu?
 7. Budu muset zůstat v nemocnici? Pokud ano, na jak dlouho?
 8. Jaká jsou rizika a možné nežádoucí účinky každé léčby? Jak je možné řídit vedlejší účinky?
 9. Jak budete léčit mou bolest?
 10. Jak léčba ovlivní mé běžné činnosti? Je pravděpodobné, že budu mít stravovací nebo jiné problémy?
 11. Jak často bych měl chodit na kontroly?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Váš lékař také bude pátrat po příznacích žloutenky jako je zežloutnutí kůže nebo očí. Lékař také pravděpodobně nechá provést CT, MRI, PET skenování, ultrazvuk, biopsii a endoskopi nebo ERCP. Spolu s diagnostikováním rakoviny váš lékař určí, o které stadium se jedná. Tato informace pomáhá určit nejlepší léčbu.

Rizikové faktory

kouření, cukrovka, obezita, chronická pankreatitida, nádor pankreatu v rodinné anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses