Rakovina prostaty

Symptomy

 • potíže s močením, pomalé močení nebo slabý proud, časté močení, časté močení v noci
 • krev v moči nebo spermatu
 • problémy s dosažením erekce
 • bolest v dolní části zad

Co je to?

Prostata je žláza velikosti vlašského ořechu, která je umístěna mezi varlaty a konečníkem, a hraje roli při vytváření spermií a regulaci hormonů. Rakovina prostaty je závažný stav, ale dobře reaguje na léčbu, a to zejména v případě, že je podchycena včas. Každý člověk s příznaky rakoviny prostaty (včetně problémového močení nebo krvi v moči), by měl navštívit lékaře. Mějte na paměti, že méně znepokojující onemocnění jako je zvětšená prostaa nebo infekce mohou způsobit stejné příznaky.

Jaký je vývoj nemoci?

Nejlepší test na rakovinu prostaty je biopsie. Vyšetřuje se také PSA (prostatický specifický antigen), který je získáván prostřednictvím odběru krve, nicméně tento marker není příliš spolehlivý. Léčba většinou spočívá v chirurgickém zákroku, radiační terapii, chemoterapii a hormonální terapii. Vzhledem k tomu, že nádory rostou velmi pomalu, mnoho mužů odmítne léčbu. Místo toho dochází na pravidelné prohlídky, kde je stav monitorován a pozorován, jestli došlo ke zvětšení nádoru. Léčba funguje dobře. Pokud nedošlo k metastazování nádoru do vzdálenějších orgánů, pak přežití pěti let je téměř 100%. Míra přežití 10 let je 91%, a relativní 15-leté přežití je 76%. Vzhledem k tomu, že nádor prostaty roste pomalu a vyskytuje se častěji u starších mužů, většina zemře na jiné, nesouvisející onemocnění.

Profylaxe a prevence

Nádorové procesy nelze většinou nijak ovlivnit, pokud by však mělo být zmíněno nějaké doporučení, pak by nejdůležitější prevencí byl zdravý životní styl – vhodná úprava masa, omezení živočišných tuků, dostatek ovoce, zeleniny a tím i vitaminů, které mají antioxidační účinek (vit. C, E) a vyhýbání se kouření. Vyhýbejte se stravě s vysokým obsahem trans-nenasycených mastných kyselin.

Léčba

Léčba rakoviny prostaty zahrnuje:

 • Chirurgické odstranění prostaty
 • Radioterapie
 • Chemoterapie
 • Hormonální terapie

Vzhledem k tomu, že nádor může růst velmi pomalu, pak může být vhodné pouze "sledovat a čekat," jak se bude nádor dále vyvíjet.

Alternativní moderní léčba rakoviny prostaty

Existuje možnost přípravy protinádorové vakcíny proti rakovině prostaty z bílých krvinek. Tato vakcína využívá tzv. dendritické buňky, které pocházejí z určitého typu bílých krvinek pacienta s rakovinou prostaty. Vakcína na bázi dendritických buněk nemá prakticky žádné závažné nežádoucí účinky, podává se pro posílení specifické imunity v boji proti nádorovým buňkám. Protinádorová vakcína se podává podkožně podle příslušného protokolu. Více informací naleznete na: 

http://iccti.eu/pro-pacienty/#vakciny

Domácí léčení

Pokud máte rakovinu prostaty, je třeba úzce spolupracovat s lékařem. Konzumace zdravé stravy a pravidelné cvičení vám mohou pomoci cítit se lépe. Předcházet stresu můžete např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte příznaky jako jsou problémy při močení, krev v moči nebo potíže s erekcí, vyhledejte ihned lékaře. Jděte na pohotovost, pokud nejste schopni se vymočit nebo trpíte bolestí nebo mravenčením v zádech nebo nohou.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Myslíte si, že mám rakovinu prostaty?
 2. Co znamenají výsledky PSA testů?
 3. Musím podstoupit nějakou léčbu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Provede manuální vyšetření prostaty a odebere krev za účelem stanovení PSA. Může také požadovat ultrazvuk, biopsii, CT, MRI nebo scan kostí.

Rizikové faktory

věk nad 60 let; rakovina prostaty v rodinné anamnéze; expozice některým chemikáliím nebo toxinům jako je kadmium; malíř, zemědělec, nebo dělník v továrně

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses