Nádor v hrdle

Symptomy

Chronický kašel, vykašlávání krve, pískavé zvuky při dýchání, obtížné polykání, chrapot, bolest v krku trvající déle než 2 týdny, bolest ucha, boule na krku, nevysvětlitelné hubnutí, nevysvětlitelná únava

Co je to?

Nádor v hrdle je souhrnný pojem, který může zahrnovat hned několik diagnóz. Patří mezi ne rakovina hrtanu a hlasivek, hltanu a mandlí. Častější bývá u mužů, osob starších 50-ti let, u kuřáků a u alkoholiků. Většinou se jedná o závažný stav, který vyžaduje co nejrychlejší lékařskou péči, protože platí, že čím dříve bude nádor léčen, tím lepší prognózu zpravidla bude mít. Mějte však na paměti, že častější a méně znepokojující onemocnění mohou způsobit stejné příznaky.

Jaký je vývoj nemoci?

Pokud je možné nádor léčit, pak se ihned přistupuje k léčbě, která zahrnuje radioterapii, chemoterapii a chirurgické ošetření. Pokud je onemocnění podchyceno včas, pak může být až 90% případů zcela vyléčeno. Pokud již došlo k šíření nádorového procesu do okolních lymfatických uzlin, pak je zpravidla úspěšně vyléčeno 50-60% případů. Jestliže došlo k rozšíření metastáz do vzdálenějších orgánů, může být léčba velmi náročná a někdy už nemusí být možná. V tomto případě se přistupuje k paliativní terapii, kdy je cílem zvýšení kvality zbytku života. Po léčbě může být potřebná péče logopeda.

Profylaxe a prevence

Prevence nádorových onemocnění obecně není definována. U nádorů této oblasti lze doporučit vyhýbání se alkoholu a kouření, které jsou významnými rizikovými faktory pro vznik tohoto onemocnění.

Léčba

Léčba zahrnuje:

Radioterapie, chemoterapie, chirurgický zákrok

Alternativní moderní léčba nádorů hlavy a krku

Existuje možnost přípravy protinádorové vakcíny proti nádorům hlavy a krku z bílých krvinek. Tato vakcína využívá tzv. dendritické buňky, které pocházejí z určitého typu bílých krvinek pacienta s rakovinou hlavy a krku. Vakcína na bázi dendritických buněk nemá prakticky žádné závažné nežádoucí účinky, podává se pro posílení specifické imunity v boji proti nádorovým buňkám. Protinádorová vakcína se podává podkožně podle příslušného protokolu. Více informací naleznete na:

http://iccti.eu/pro-pacienty/#vakciny

Domácí léčení

Zdravá strava a pravidelné cvičení vám mohou pomoci cítit se lépe. Předcházet stresu můžete např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte jakékoliv výše zmíněné příznaky, vyhledejte lékaře. Pokud se objevují závažnější příznaky jako je vykašlávání krve, dušení, bolesti na hrudi nebo potíže s dýcháním, vyhledejte lékaře ihned.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být nádor v hrdle příčinou mých obtíží?
  2. Jaké vyšetření potřebuji?
  3. O jakou fázi rakovinného procesu se jedná?
  4. Jaké typy léčby bych měl v této fázi dostat?
  5. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Může také požadovat další vyšetření jako je CT, MRI, biopsie a další.

Rizikové faktory

Věk nad 50 let, muži, kouření, nechráněný orální sex s více partnery, lidský papilloma virus, expozice azbestu

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses