Rakovina konečníku

Symptomy

 • Chronický průjem nebo zácpa
 • stálý pocit potřeby jít na stolici
 • neobvyklý tvar stolice
 • krev na stolici
 • nadýmání nebo křeče
 • změna chuti k jídlu
 • vyčerpání
 • nevolnost nebo zvracení
 • neopodstatněné hubnutí

Co je to?

K rozvoji nádorového procesu dochází na konci tlustého střeva, která se označuje jako konečník a kudy odchází stolice z těla ven. K rozvoji nádoru může dojít prakticky u každého, ale častější je u osob starší 50-ti let a také v případě, že se u dané osoby v minulosti vyskytovaly střevní polypy. Pokud máte nějaké příznaky nádoru konečníku (např. krev ve stolici nebo průjem či zácpu), navštivte lékaře. Mějte stále na paměti, že častější a méně znepokojující podmínky mohou způsobit stejné příznaky.

Jaký je vývoj nemoci?

Téměř všechny typy rakoviny konečníku začínají jako polypy, výrůstky v tlustém střevě. Většina polypů není rakovinného charakteru, ale některé mohou postupem času přejít v nádorové bujení. Lidé s příznaky rakoviny konečníku pravděpodobně budou muset podstoupit kolonoskopii - vyšetření pomocí hadičky, která se zavádí do konečníku. Lékař může odstranit všechny polypy a nechat je histologicky vyšetřit. Pokud má člověk rakovinu, léčba může zahrnovat chirurgický zákrok, chemoterapii, radioterapii a biologickou léčbu. Pokud je stav podchycen včas, pak asi 90% případů je léčitelná. Léčba pokročilých nádorů, které metastazovali, je náročnější. Vzhledem k tomu, že nádor konečníku se může znovu objevit, jsou nutné pravidelné kontroly.

Profylaxe a prevence

Prevenci nádorového onemocnění nelze jednoznačně definovat. Dbejte na správnou životosprávu - hlídejte si optimální hmotnost, zdravě se stravujte (zejména zajistěte dostatečný příjem vlákniny z potravy anebo si zakupte volně prodejné doplňky stravy, např. Psyllium), vyhýbejte se konzumaci alkoholu a kouření a věnujte se pravidelné pohybové aktivitě. Po 50. roce dbejte na pravidelná screeningová vyšetření konečníku.

Léčba

Léčba rakoviny zahrnuje:

 • Radioterapie
 • Chemoterapie
 • Chirurgický zákrok
 • Biologická léčba

Alternativní moderní léčba rakoviny konečníku

Existuje možnost přípravy protinádorové vakcíny proti rakovině konečníku z bílých krvinek. Tato vakcína využívá tzv. dendritické buňky, které pocházejí z určitého typu bílých krvinek pacienta s rakovinou konečníku. Vakcína na bázi dendritických buněk nemá prakticky žádné závažné nežádoucí účinky, podává se pro posílení specifické imunity v boji proti nádorovým buňkám. Protinádorová vakcína se podává podkožně podle příslušného protokolu. Více informací naleznete na:

http://iccti.eu/pro-pacienty/#vakciny

Domácí léčení

Jíst zdravou stravu a pravidelné cvičení vám mohou pomoci cítit se lépe. Snižujte stres relaxačními technikami jako jsou dechová cvičení a meditace. Předcházet stresu můžete např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte příznaky jako je krev ve stolici, chronická zácpa nebo chronický průjem, navštivte svého lékaře co nejdříve. Pokud máte příznaky rakoviny konečníku spolu s těžkou bolestí břicha nebo zvracením, vyhledejte lékaře ihned.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být nádor konečníku příčinou mých symptomů?
 2. Jaké vyšetření potřebuji?
 3. Mohou změny v jídelníčku snížit riziko rozvoje tohoto typu rakoviny?
 4. Pokud mám rakovinu konečníku, o jakou fázi se jedná?
 5. Jaké typy léčby bych měl mít na rakovinu v této fázi?
 6. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Možná budete muset podstoupit manuální vyšetření konečníku, kolonoskopii, odběry krve, biopsii, RTG, CT, MRI a další vyšetření.

Rizikové faktory

Věk nad 50 let; polypy nebo rakovina konečníku v rodinné anamnéze; polypy v anamnéze; předchozí rakovina tlustého střeva nebo konečníku, vaječníků, endometria, nebo prsu; kolitida nebo Crohnova choroba; strava s vysokým obsahem živočišných tuků a nízkým obsahem vlákniny, kyseliny listové a vápníku; kouření; genetické predispozice

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses