Nádor jícnu

Symptomy

obtíže nebo bolest při polykání, bolest nebo pálení na hrudi, dušení, hubnutí, chrapot, škytavka, chronický kašel, černá stolice, zvracení krve, zvracení žaludečního obsahu podobající se kávové sedlině

Co je to?

Mezi nejčastější příčiny rakoviny jícnu patří nadměrná konzumace alkoholu a kouření. Dále může být také příčinou gastroesofageální reflux (GERD) nebo obezita. Hlavním příznakem bývají obtíže při polykání, které se však objevují bohužel až v pokročilém stadiu rakoviny jícnu. Prognóza je poměrně špatná a to právě z důvodu pozdní diagnostiky tohoto nádorového onemocnění.

Jaký je vývoj nemoci?

Nejprve se mohou objevovat potíže s polykáním, neschopnost normálně polykat sousta, bolest anebo pálení na hrudi. Později se může objevovat chrapot, chronický kašel a trvalá škytavka. Pokud je nádor diagnostikován před tím, než se rozšíří do dalších orgánů, bude pravděpodobně nutná operace, chemoterapie a radioterapie. Okolo 37% lidí s ohraničeným nádorem jícnu přežívají pět a více let. Máte-li onemocnění srdce nebo plicní onemocnění anebo pokud nádor je již v pokročilém stádiu, mohou lékaři zavést nazogastrickou sondu pro zajištění příjmu potravy a ke zlepšení kvality života.

Profylaxe a prevence

Prevence nádorových onemocnění je velmi složitá. U tohoto typu nádoru se doporučuje vyhýbat se alkoholu, kouření a předcházet obezitě. Pokud máte GERD, je také velmi důležité správné léčit toto onemocnění, aby se zabránilo progesi v případné nádorové onemocnění.

Léčba

Léčba může zahrnovat:

 • Chirurgický zákrok
 • Chemoterapie
 • Radioterapie

Domácí léčení

Výživa je důležitá při léčbě rakoviny, ale pokud je obtížné polykat:

 • Poraďte se s dietologem o správném složení stravy tak, aby vaše strava byla vyvážená a dostatečná.
 • Jezte potraviny, které lze snadno spolknout, jako jsou jogurty, polévky a další.
 • Jezte několik malých jídel za den.
 • Pijte zeleninové a ovocné šťávy a nutritivní nápoje (Nutridrink).
 • Promluvte si se svým lékařem o zvýšeném příjmu vitamínů a minerálů.
 • Pokud kouříte, přestaňte kouřit.
 • Nekonzumujte alkohol a to ani příležitostně.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte potíže s polykáním nebo jakékoliv jiné příznaky rakoviny jícnu jako je bolest nebo pálení na hrudi, chrapot, chronický kašel, černé zabarvení zvratků, zvratky vzhledu kávové sedliny, navštivte svého lékaře. Vyhledejte lékaře okmažitě pro příznaky jako jsou bolest na hrudi nebo závažné potíže s dýcháním nebo polykáním.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. O jaké stadium se jedná?
 2. Jaké možnosti léčby jsou k dispozici?
 3. Potřebuji nějaké další vyšetření?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření a další testy jako je RTG, CT a endoskopické vyšetření jícnu.

Rizikové faktory

Věk nad 65 let, muži, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, gastroesofageální reflux, Barrettův jícen, obezita, strava s nízkým obsahem ovoce a zeleniny

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses