Nádor endometria

Symptomy

neobvyklé vaginální krvácení a výtok, bolesti a křeče v podbříšku, bolest při pohlavním styku, bolest nebo potíže při močení

Co je to?

Endometrium je vnitřní výstelka dělohy, která prochází cyklickými změnami v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Karcinom endometria je velmi častý maligní nádor dělohy, který se objevuje u žen ve věku 60-70 let. Rakovina může být odhalena při preventivní gynekologické prohlídce, specifický test na odhalení tohoto typu rakoviny ale bohužel neexistuje. Příznaky obvykle zahrnují neobvyklé vaginální krvácení a výtok, bolest v podbíšku a bolest při močení a při sexu. Rakovina endometria je obvykle diagnostikována v raném stádiu většina případů je zdárně léčena pomocí chirurgického zákroku a radioterapie.

Jaký je vývoj nemoci?

Devadesát procent žen s rakovinou endometria má dlouhé období těžkého krvácení nebo abnormálního vaginálního krvácení, a to buď mezi obdobími menstruace nebo po menopauze. Zpočátku může být výtok vodnatý s lehkou příměsí krve, později se však obsah krve výrazně zvyšuje. Výrazná bolest v oblasti pánve nebo ztráta hmotnosti přichází až v pozdějších stádiích onemocnění. Měli byste vždy navštívit svého lékaře při jakémkoliv neobvyklém krvácení. Rychlý záchyt tohoto typu rakoviny může usnadnit léčbu.

Profylaxe a prevence

Jedinou možnou prevencí je pravidelná gynekologická prohlídka, kde mohou být případné abnormality odhaleny někdy i před nástupem samotných příznaků. Specifická prevecne však u nádorových onemocnění není definována.

Léčba

Léčba rakoviny endometria, závisí na stádiu onemocnění. Může zahrnovat:

  • Hysterektomie - chirurgické odstranění dělohy
  • Radioterapie
  • Chemoterapie
  • Hormonální terapie

Domácí léčení

Domácí léčba není možná. Pokud máte jakékoliv příznaky, vyhledejte co nejdříve lékaře.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte abnormální vaginální krvácení, výtok nebo jakékoliv jiné příznaky karcinomu endometria.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jak mohu zabránit bolestem a křečím?
  2. O jaké stádium se jedná?
  3. Je operace jediným řešením?
  4. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede gynekologické vyšetření. Jiné testy mohou zahrnovat biopsii, ultrazvuk, CT a MRI.

Rizikové faktory

obezita, nikdy jste nebyla těhotná, užití estrogenu bez progesteronu, rakovina endometria v rodinné anamnéze, předchozí užívání tamoxifenu, předčasná puberta, pozdní menopauza

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses