Pylorostenóza

Symptomy

zvracení po krmení, obloukovité zvracení, přetrvávající hlad, bolesti břicha, změny stolice, dehydratace, ztráta hmotnosti

Co je to?

Pylorostenóza je vzácné onemocnění, které postihuje novorozence a kojence. Problém vzniká v místě přechodu žaludku do tenkého střeva, kde se nachází svěrač, který za normálních podmínek koordinuje posun tráveniny z žaludku do tenkého střeva. Při této poruše dochází ke křečovitému stahu svaloviny, tzn. že je svěrač stále uzavřen a trávenina proto nemůže postupovat přirozeně z žaludku do tenkého střeva. Příčina není přesně jasná, ale bývá přítomnost této poruchy v rodině. Pylorostenóza může způsobit problémy od zvracení a bolesti břicha až po výrazné hubnutí. Léčba spočívá v chirurgickém odstranění stenózy.

Jaký je vývoj nemoci?

Příznaky se obvykle objevují okolo 3. týdne života, ale k rozvoji tohoto problému může dojít kdykoliv v období od 1. týdne do 5 měsíců. Prvními příznaky mohou být plivání potravy, ale postupně se obvykle rozvíjí zvracení, které bývá obloukovitého charakteru (zvratky mohou být vrženy až několik metrů od úst dítěte). Objevuje se také menší objem stolice, protože většina přijímané potravy bývá vyzvracena. Bez léčby dochází oběcně k neprospívání - děti jsou drobné, nepřibývají na váze. Pylorostenóza se léčí chirurgicky.

Profylaxe a prevence

Prevence prakticky není možná.

Léčba

Pylorostenóza se léčí chirurgicky.

Domácí léčení

Domácí léčba není možná. Pokud máte podezření na pylorostenózu, vyhledejte lékaře.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud vaše dítě má příznaky stenózy pyloru.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být pylorostenóza příčinou problémů mého dítěte?
  2. Může mít mé dítě nějaké další onemocnění?
  3. Jaké vyšetření bude moje dítě potřebovat?
  4. Jak dlouho to bude trvat, než se mé dítě zotaví z operace?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vaše dítě vyšetří a odebere anamnézu. Bude se zajímat o příjem potravy a bude chtít znát frekvenci a charakter zvracení. Může provést krevní testy, RTG nebo ultrazvuk břicha.

Rizikové faktory

stenóza pyloru v rodinné anamnéze, chlapci, prvorozené děti

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses