Diagnózy

Puberta

Symptomy

  • U dívek - vývoj prsů, pubické ochlupení, ochlupení v podpaží, tělesný pach, akné, menstruace
  • U chlapců - růst varlat a penisu, pubické ochlupení, ochlupení v podpaží a na těle, tělesný zápach, prohloubení hlasu, růst svalů, akné, růst vousů

Co je to?

Puberta je období, kdy je zahájeno pohlavní dospívání. Začíná mezi 8-14 roky u dívek a ve věku 12-16 let u chlapců. Hormony uvolňované v mozku vyvolají fyzické změny. U dívek se začínají vyvíjet prsa, objevuje se pubické ochlupení a ochlupení v podpaží, objevuje se akné a objevuje se první menstruace. U chlapců dochází k růstu varlat a penisu, objevuje se růst chlupů v ohanbí a v podpaží, prohlubuje se hlas, zvětšují se svaly, objevuje se akné a začínají růst vousy. Mnoho dětí je z těchto změn v rozpacích a mohou se před ostatními dětmi cítit trapně. Důležité je dětem vysvětlit, co se s jejich tělem děje, aby pochopili, že se jedná o zcela běžný jev, za který se nemusí stydět.

Jaký je vývoj nemoci?

U většiny dívek se první známky puberty objevují ve věku 10-14 let, i když u některých dívek se může puberta objevit už dříve, např. ve věku 8 let. U chlapců se puberta objevuje obecně o něco později, nejčastěji mezi 12-16 roky. Dívkám začínají růst prsa a vyvíjí se ochlupení v ohanbí a podpaží. Dochází k hromadění tuku v oblasti boků, stehen a prsou. Kolem 13 let se vyvíjí akné. Menstruace se objevuje většinou 2 - 2,5 roku po začátku puberty. U chlapců se objevuje růst penisu a varlat, ochlupení v podpaží, v ohanbí a na těle, dochází k prohloubení hlasu, rozvoji svalů, vzniku akné a začínají růst vousy. V noci se může objevovat poluce.

Profylaxe a prevence

Jedná se o zcela fyziologický stav, kterým během svého života prochází každý jedinec.

Léčba

Pokud se objeví předčasná nebo opožděná puberta, je problém řešen pomocí hormonální terapie.

Domácí léčení

Při výskytu některých nepříjemných projevů puberty může pomoci:

  • Pro léčbu akné dvakrát denně aplikujte na pleť speciální mycí gely a emulze. Vhodné je také oplachovat pleť odvarem z heřmánku, který má antibakteriální účinky.
  • Používejte deodoranty k potlačení tělesného pachu.
  • Při menstruačních bolestech lze užít volně prodejná analgetika (např. ibalgin), vhodná je také aplikace teplé dečky na podbříšek, teplá sprcha a mírná pohybová aktivita.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud budete mít jakékoliv dotazy pojící se s probíhající pubertou, obraťte se na svého lékaře. Také se obraťte na svého lékaře, pokud se u dívek začne vyvíjet pubické ochlupení a začnou růst prsa před dosažením věku 7 let nebo pokud se u chlapců objeví známky puberty před dosažením věku 9 let. Pokud se první známky puberty neobjevily před 14. rokem, taktéž se obraťte na lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jedná se o pubertu?
  2. Jedná se o normální vývoj?
  3. Jaké změny můžeme očekávat?
  4. V jakém věku bude moje dítě pohlavně zralé?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. U dětí, u kterých je podezření na předčasnou pubertu mohou být zapotřebí další testy jako jsou odběry krve, RTG, CT, nebo MRI.

Rizikové faktory

předčasná nebo opožděná puberta v rodinné anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses