Zánět prostaty

Odborný název

Prostatitida

Symptomy

Bolest při močení, problémy s vyprazdňováním močového měchýře, častá potřeba močení, bolesti v pánevní oblasti, bolest při ejakulaci, horečka, zimnice

Co je to?

Zánět prostaty (prostatitida) je onecmocnění postihující předstojnou žlázu. Postihuje především mladé muže a muže středního věku. Nejčastějším příznakem jsou bolesti a potíže při močení. Nejčastěji je prostatitda způsobena bakteriemi. Tento typ prostatitidy může přetrvávat i několik měsíců. Léčba zahrnuje podání antibiotik, protizánětlivých léků a dále léků, které uvolňují svaly kolem prostaty. Teplé koupele a různé relaxační techniky snižující stres mohou také zmírnit příznaky prostatitidy.

Jaký je vývoj nemoci?

Akutní záchvat prostatitidy může být život ohrožující, proto je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud se objeví náhlé bolesti nebo potíže s močením. Muži s akutní prostatitidou mohou být hospitalizováni za účelem intravenózního podání antibiotik. Akutní prostatitida je poměrně vzácný stav. Mnohem častější je chronická nebakteriální prostatitida. Pokud je zahájena správná léčba, nemoc může být zcela vyléčena.

Profylaxe a prevence

Vliv na rozvoj prostatitidy mohou mít traumata v oblasti hráze - dnes se jedná zejména o jízdu na kole. Noste správné cyklistické oblečení, používejte správné sedlo a vyvarujte se dlouhodobé jízdě na kole. Vyvarujte se nadměrného zahřívání orgánů malé pánve – neseďtena vyhřívaných sedačkách v autě, v horkých lázních nebo soláriu. Dbejte na dostatečný příjem tekutin, vypijte průměrně 2 l tekutin za den. Dodržujte hygienická pravidla při (a po) pohlavním styku. Po pohlavním styku se vymočte a během dne se snažte vyvarovat zadržování moči.

Léčba

Léčba prostatitidy závisí na tom, o jaký typ se jedná.

  • Bakteriální prostatitida: antibiotika
  • Nebakteriální prostatitida: Alfa-blokátory (léčiva, která uvolňují svaly v oblasti prostaty)
  • Masáž prostaty
  • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

Domácí léčení

Teplé sedací koupele (např. z odvaru z dubové kůry nebo hypermanganová koupel) nebo jiné tepelné ošetření může zmírnit některé z příznaků prostatitidy. Snažte se zvládat stres např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další. Někteří lidé mohou najít úlevu pomocí akupunktury. Mnoho mužů pociťuje úlevu, pokud se vyhnout konzumaci kofeinu, alkoholu a pikantních a kyselích potravin nebo nápojů.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud máte některý z příznaků prostatitidy.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Co je příčinou zánětu?
  2. Potřebuji nějakou léčbu?
  3. Kdy příznaky odezní?
  4. Jsou nějaké aktivity, kterým bych se měl vyhnout?

Jak bude probíhat vyšetření?

Diagnostika prostatitidy bývá často velmi složitá, protože příznaky mohou připomínat i jiná onemocnění. Lékař se zeptá na vaše příznaky a odebere anamnézu. Poté pravděpodobně provede vyšetření per rectum (zavede prst do vašeho konečníku, čímž bude moci prohmatat prostatu). Lékař také může požadovat odběr moči, prostatické tekutiny, případně spermatu, ve kterých se zaměří na detekci případných známek infekce. Pokud žádnout infekci neobjeví, může provést cystoskopii, kdy zavede úzkou cévku do močového měchýře.

Rizikové faktory

muži mladší 50-ti let, sex s více než jednou partnerkou, dlouhodobá jízda na kole nebo na koni

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses