Zánět konečníku

Odborný název

Proktitida

Symptomy

nutkavý pocit vyprázdnit se, pocit plnosti v konečníku, zácpa, bolest v konečníku, křeče v břiše, průjem, krvácení z konečníku s přítomností hlenu, bolestivá peristaltika

Co je to?

Zánět konečníku (neboli proktitida) je onemocnění způsobené infekcí, pohlavně přenosnými chorobami, autoimunitním onemocněním, (např. Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida) nebo působením škodlivých látek. Některé léky a radioterapie také může vést k rozvoji proktitidy. Nutkavý pocit vyprázdnit se, plnost v konečníku, bolest v konečníku a další příznaky se mohou objevit na krátkou dobu, ale také se mohou stát chronickým problémem. Nejčastější příčinou proktitidy je užívání antibiotik za účelem léčby pohlavně přenosných chorob.

Jaký je vývoj nemoci?

Jak dlouho proktitida trvá a jak se léčí, zavisí na vyvolávající příčině. Pohlavně přenosné nemoci spojené s užíváním antibiotik jsou nejčastější příčinou proktitidy. Chronická proktitida může vést k onemocnění jako je Crohnova nemoc. Dlouhodobá léčba perorálními léky a léčba čípky může zmírnit průběh zánětu.

Profylaxe a prevence

Prevencí je bezpečný sex - sex pouze s jedním partnerem, používání prezervativu při pohlavním styku, adekvátní léčba při prokázané sexuálně přenosné nemoci.

Léčba

Léčba proktitidy zahrnuje:

  • Léčba základní podmínky
  • Antibiotika pro pohlavní choroby nebo infekce
  • Kortikosteroidy v krému
  • Čípky

Domácí léčení

Vždy nejprve vyhledejte lékaře, který prověří, že se opravdu jedná o proktitidu a ne o jiné onemocnění. Doma dostatečně odpočívejte a můžete si dělat sedací koupele z hypermanganu nebo odvaru z dubové kůry. Aplikovat můžete také krémy a masti, které mají protizánětlivé a analgetické účinky - např. Dobexil, Faktu.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte příznaky proktitidy, navštivte svého lékaře. Pokud máte intenzivní bolest v konečníku, která neodeznívá nebo se objevilo krvácení z konečníku, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Kdy mohu očekávat, že se mé symptmy zlepší?
  2. Potřebuji nějakou léčbu nebo stav sám odezní?
  3. Čím je zánět způsoben?
  4. Měl bych se vrátit v případě, že se bolest nezlepší?
  5. Mohlo by se jednat o něco vážnějšího než o proktitidu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také provést sigmoskopii, při které také může provést biopsii a odebrat vzorek stolice.

Rizikové faktory

ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, radioterapie, anální sex

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses