Diagnózy

Příušnice

Odborný název

Parotitis epidemica

Symptomy

bolest a otoky slinné žlázy před uchem, bolest obličeje, bolesti svalů, bolest v krku, horečka, bolesti hlavy, bolest a otok varlat

Co je to?

Příušnice je infekční virové onemocnění, které způsobuje bolestivé otoky slinných žláz. Virus způsobuje také bolesti hlavy, bolest obličeje, horečku, bolesti svalů a bolesti v krku. Někdy mohou příušnice způsobit otok a bolest varlat u dospívajících a dospělých mužů a výsledkem může být až neplodnost. Onemocnění je častější u dětí, avšak každý, kdo nebyl očkován, a kdo onemocnění dosud neprodělal, je ve zvýšeném riziku. Léčba zahrnuje léky proti bolesti, ledování a odpočinek. Děti a dospívající by neměli užívat aspirin, který je spojen s rozvojem vzácného, ale závažného onemocnění označované jako Reyeův syndrom. Protože se choroba může šířit velmi rychle, pak se doporučuje okamžitá izolace infekčního jedince po dobu minimálně pěti dní od počátku rozvoje otoku. Většina lidí se z tohoto onemocnění plně zotaví a jsou vůči němu po zbytek života imunní. Vzhledem k tomu, že je již brzy po narození u všech dětí podávána povinná očkovací látka proti příušnícím, pak je jejich výskyt v ČR velmi nízký.

Jaký je vývoj nemoci?

Příznaky se objevují zhruba 12 - 25 dní po infekci. Polovina nakažených mají pouze mírné příznaky a nemusí si vůbec uvědomovat, že mají příušnice. Nejprve se většinou objeví horečka a bolesti hlavy a poté se začne rozvíjet otok slinných žláz, který se zhoršuje v průběhu 1-3 dnů. Je doporučena izolace infikovaného jedince po dobu minimálně 5-ti dní od objevení otoku. U dospívajících a dospělých mužů se mohou objevit otok a bolest v jednom nebo obou varlatech spolu s horečkou, zimnicí, nevolností, zvracením a bolestí hlavy. Příznaky obvykle odezní během 3 - 7 dnů. Většina lidí se plně zotaví a nejsou přítomny žádné trvalé následky. Mezi vzácně se vyskytující trvalé následky patří sterilita u mužů, zánět mozku nebo mozkových obalů, zánět prsou a vaječníků u žen a dále hluchota.

Profylaxe a prevence

Nejlepší způsob, jak zabránit příušnicím je podstoupení povinného očkování. Jedná se o kapénkovou infekci, tzn. že k přenosu dochází pomocí kapének, které jsou do okolí rozptýleny kýcháním, kašláním nebo smrkáním. Proto výskyt v okolí nakažené osoby nebo přímo kontakt s ní, je spojen se zvýšeným rizikem rozvoje tohoto onemocnění. Pokud máte příušnice, dbejte určitých pravidel:

 • Vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi a to alespoň po dobu 5-ti dní.
 • Často si myjte ruce, zejména po smrkání, kýchání nebo kašlání.
 • Nesdílejte ručníky, sklenice, příbory, počítačové klávesnice, nebo telefony s někým, kdo má infekční.
 • Zakryjte si ústa při kašli nebo kýchání.
 • Vyhněte se kontaktu s lidmi, kteří mají příušnice.

Dbejte na posilování imunitního systému - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny).

Léčba

Léčba obvykle zahrnuje klidový režim na lůžku, podávání léků snižujících teplotu a bolest (antipyretika, analgetika), aplikace obkladů.

Domácí léčení

Domácí léčba zahrnuje:

 • Odpočinek
 • Léky proti bolesti - analgetika (např. paracetamol, ibuprofen)
 • Tepelné nebo ledové zábaly
 • Kloktání teplé slané vody
 • Dostatečný příjem tekutin, velmi vhodné jsou bylinkové čaje - např. heřmánek (proti zánětu), černý bez či lipový květ (proti horečce)

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud zpozorujete příznaky nakažení virem příušnic. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud vy nebo dítě má záchvaty, ztuhlý krk, silné bolesti hlavy, extrémní ospalost, bolesti břicha, zvracení, otok nebo bolest varlat.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Mohou být příušnice příčinou mých příznaků?
 2. Je tato nemoc nakažlivá?
 3. Jak mohu zabránit šíření na ostatní?
 4. Musím zůstat doma a nechodit do práce/školy?
 5. Co mohu udělat pro zmírnění příznaků?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař může diagnostikovat příušnice tím, že odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Lékař také může provést výtěr z úst a udělat krevní testy k potvrzení diagnózy.

Rizikové faktory

zanedbání očkování, kontakt s infikovanou osobou, dřívější neprodělání tohoto oneocnění, práce v kolektivu lidí

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses