Parotitis epidemica
bolest a otoky slinné žlázy před uchem, bolest obličeje, bolesti svalů, bolest v krku, horečka, bolesti hlavy, bolest a otok varlat
Příušnice je infekční virové onemocnění, které způsobuje bolestivé otoky slinných žláz. Virus způsobuje také bolesti hlavy, bolest obličeje, horečku, bolesti svalů a bolesti v krku. Někdy mohou příušnice způsobit otok a bolest varlat u dospívajících a dospělých mužů a výsledkem může být až neplodnost. Onemocnění je častější u dětí, avšak každý, kdo nebyl očkován, a kdo onemocnění dosud neprodělal, je ve zvýšeném riziku. Léčba zahrnuje léky proti bolesti, ledování a odpočinek. Děti a dospívající by neměli užívat aspirin, který je spojen s rozvojem vzácného, ale závažného onemocnění označované jako Reyeův syndrom. Protože se choroba může šířit velmi rychle, pak se doporučuje okamžitá izolace infekčního jedince po dobu minimálně pěti dní od počátku rozvoje otoku. Většina lidí se z tohoto onemocnění plně zotaví a jsou vůči němu po zbytek života imunní. Vzhledem k tomu, že je již brzy po narození u všech dětí podávána povinná očkovací látka proti příušnícím, pak je jejich výskyt v ČR velmi nízký.
Příznaky se objevují zhruba 12 - 25 dní po infekci. Polovina nakažených mají pouze mírné příznaky a nemusí si vůbec uvědomovat, že mají příušnice. Nejprve se většinou objeví horečka a bolesti hlavy a poté se začne rozvíjet otok slinných žláz, který se zhoršuje v průběhu 1-3 dnů. Je doporučena izolace infikovaného jedince po dobu minimálně 5-ti dní od objevení otoku. U dospívajících a dospělých mužů se mohou objevit otok a bolest v jednom nebo obou varlatech spolu s horečkou, zimnicí, nevolností, zvracením a bolestí hlavy. Příznaky obvykle odezní během 3 - 7 dnů. Většina lidí se plně zotaví a nejsou přítomny žádné trvalé následky. Mezi vzácně se vyskytující trvalé následky patří sterilita u mužů, zánět mozku nebo mozkových obalů, zánět prsou a vaječníků u žen a dále hluchota.
Nejlepší způsob, jak zabránit příušnicím je podstoupení povinného očkování. Jedná se o kapénkovou infekci, tzn. že k přenosu dochází pomocí kapének, které jsou do okolí rozptýleny kýcháním, kašláním nebo smrkáním. Proto výskyt v okolí nakažené osoby nebo přímo kontakt s ní, je spojen se zvýšeným rizikem rozvoje tohoto onemocnění. Pokud máte příušnice, dbejte určitých pravidel:
Dbejte na posilování imunitního systému - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny).
Léčba obvykle zahrnuje klidový režim na lůžku, podávání léků snižujících teplotu a bolest (antipyretika, analgetika), aplikace obkladů.
Domácí léčba zahrnuje:
Vyhledejte lékaře, pokud zpozorujete příznaky nakažení virem příušnic. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud vy nebo dítě má záchvaty, ztuhlý krk, silné bolesti hlavy, extrémní ospalost, bolesti břicha, zvracení, otok nebo bolest varlat.
Váš lékař může diagnostikovat příušnice tím, že odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Lékař také může provést výtěr z úst a udělat krevní testy k potvrzení diagnózy.
zanedbání očkování, kontakt s infikovanou osobou, dřívější neprodělání tohoto oneocnění, práce v kolektivu lidí