Diagnózy

Primární kongenitální glaukom

Symptomy

zamlžené vidění, zakalené oči, slzení, zarudnutí, citlivost na světlo

Co je to?

Primární kongenitální glaukom je vzácné a závažné onemocnění očí, které je diagnostikováno již při narození nebo do konce prvního roku života. U dětí s tímto onemocnění je problém v odtoku komorové vody, která se pak v oku hromadí a způsobuje charakteristické příznaky. Dochází ke zvyšování nitroočního tlaku, což může vést ke ztrátě zraku. Nutné je chirurgické řešení, aby se předešlo ztrátě zraku.

Jaký je vývoj nemoci?

První příznaky primárního vrozeného glaukomu se většinou objeví během několika prvních měsíců života dítěte. Rodiče a lékař si všimne, že jedno nebo obě oči jsou zakalené. Stardartní léčbnou je chirurgický zákrok, pomocí kterého se otevřou kanálky, kterým může nitrokomorová tekutina odtékat. Tento zákrok se provádí pod narkózou, takže dítě nepociťuje žádnou bolest. Je důležité rychle rozpoznat a léčit primární kongenitální glaukom. Čím dříve je glaukom diagnostikován, tím lepší je prognóza. Nejvhodnější je provést operaci před 8. měsícem života.

Profylaxe a prevence

Jedná se o vrozený stav, prevence bohužel není možná.

Léčba

Chirurgický zákrok

Domácí léčení

Pokud vaše dítě má primární kongenitální glaukom, poraďte se se svým pediatrem nebo očním lékařem, jak o dítě pečovat doma po operaci.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud si všimnete jakýchkoli příznaků primárního vrozeného glaukomu u vašeho dítěte, navštivte ihned pediatra nebo očního lékaře. Pokud se objeví intenzivní bolest v oku nebo náhle vzniklý otok oka, vyhledejte lékařskou pomoc ihned.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Má moje dítě má primární kongenitální glaukom?
  2. Může byt poškozen zrak mého dítěte?
  3. Bude moje dítě potřebovat operaci?
  4. Jaký je dlouhodobý výhled?
  5. Jak často bude moje dítě potřebovat prohlídky u očního lékaře?

Jak bude probíhat vyšetření?

Pediatr nebo oční lékař provede oční vyšetření a položí vám pár otázek. Vaše dítě bude potřebovat kompletní oční vyšetření.

Rizikové faktory

chlapci, primární kongenitální glaukom v rodinné anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses