Nadměrný příjem tekutin

Symptomy

časté močení, bolesti hlavy, zmatenost, podrážděnost, ztráta chuti k jídlu, únava, svalové křeče, neklid, nevolnost, zvracení, halucinace, kóma

Co je to?

Nadměrný příjem tekutin většinou způsobuje nadměrné močení. Nadměrné pití také vede k naředění množství sodíku v krvi. Tento život ohrožující stav se nazývá hyponatrémie nebo intoxikace vodou. Tělo potřebuje sodík ke správné regulaci krevního tlaku, udržuje rovnováhu tekutin a je také důležitý pro správnou funkci nervů a svalů. Příliš málo sodíku v těle způsobuje přestup vody do buněk, což může vést k jejich otoku a k jejich následnému poškození. Zatímco v případě většiny buněk v těle je při otoku možná jejich expanze, otok nervové buňky vede k útlaku buňky, což způsobuje bolesti hlavy, zmatenost, únavu, křeče a halucinace. Tekutiny a elektrolyty podané intravenózně mohou pomoci vyvážit hladinu sodíku. Maratonci a další vytrvalostní sportovci jsou vystaveni riziku hyponatrémie. Obecně se doporučuje vypít 8-9 šálků tekutin denně.

Jaký je vývoj nemoci?

Mírné příznaky příjmu nadbytku tekutin jsou: bolest hlavy, podrážděnost, ztráta chuti k jídlu a svalové křeče. Mírné případy lze léčit úpravou stravy, životního stylu a podáním léků. Závažné příznaky mohou přijít rychle a vést ke křečím, komatu a smrti. Lidé s těžkou hyponatrémií potřebují okamžitou lékařskou pomoc.

Profylaxe a prevence

Prevencí je umírněnost v příjmu tekutin. U dospělích se doporučuje vypití zhruba 8-9 šálků tekutin za den. Při zvýšené fyzické aktivitě zvyšte i příjem vody a elektrolytů (např. prostřednictvím iontových nápojů).

Léčba

Léčba hyponatrémie může zahrnovat:

  • Dietetické změny
  • Přídatné léky
  • Nitrožilní podání tekutin a elektrolytů
  • Léčba každého základního zdravotního stavu

Domácí léčení

Nelepší léčbou je prevence. Při cvičení pijte vodu a iontové nápoje, dokud neztratíte pocit žízně.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud máte pocit, že močíte příliš často. Časté močení může být důsledkem mnoha dalších onemocnění - např. cukrovky. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte příznaky hyponatrémie.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být nadměrný příjem tekutin příčinou mých symptomů?
  2. Potřebuji nějakou léčbu, aby se zabránilo příznakům?
  3. Co mohu udělat, aby se zabránilo znovuobjevení tohoto stavu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař provede vyšetření moči a krve, v krvi se zaměří také na hladinu sodíku.

Rizikové faktory

nadměrný příjem tekutin, vytrvalostní sportovec, užívání diuretik, zvracení, průjem, nadměrné pocení, onemocnění zahrnující srdeční selhání a onemocnění ledvin

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses