Přejídání

Symptomy

pocit plnosti po jídle, pálení v žaludku nebo horní části břicha, nadýmání, říhání, plynatost, nevolnost, bolest břicha, pálení žáhy, zvracení, kyselá chuť v ústech, průjem, přibývání na váze, obezita

Co je to?

Jedná se o nadměrnou konzumaci potravy a to i v případě, že nemáte hlad. Příčiny přejídání jsou různé - stres, psychická nepohoda, nuda, nadbytek potravin apod. Mezi příznaky přejezenosti patří např. říhání, pálení žáhy a bolesti břicha. Pokud se pravidelně přejídáte, zvyšuje se kromě rizika rozvoje obezity také riziko některých onemocnění (např. diabetu, srdečních chorob, vysokého krevního tlaku a dalších). Volně prodejné léky mohou dočasně snížit příznaky vzniklé z přejídání, nicméně chronické přejídání vyžaduje zásadní změny v životním stylu, případně je vhodné konzultovat svůj stav s dietologem.

Jaký je vývoj nemoci?

Pokud se přejídáte, váš žaludek musí vynaložit větší úsilí, aby zpracoval všechno přijaté jídlo. Zvyšuje se tlak v trávicím traktu, což může způsobit zažívací potíže neboli dyspepsie. Mohou se objevit příznaky jako bolesti břicha, nadýmání, plynatost a říhání. Pokud kyselina regurgituje do jícnu, pak se může objevit také pálení žáhy - bolestivé pálení na hrudi a kyselá pachuť v krku a v ústech. Můžete mít pocit na zvracení nebo dokonce zvracet. Volně prodejná antacida mohou poskytnout rychlou úlevu od pálení žáhy. Váš lékař může doporučit léky jako je ranitidin nebo omeprazol pro pálení žáhy, pokud již volně prodejné léky nepomáhají. Chcete-li zmírnit nevolnost, vyhněte se pevné stravě a postupně začněte pít studené nápoje.

Pokud budete pravidelně přijímat více kalorií, než vaše tělo využívá, pak budete přibírat na váze. Obezita značně zatěžuje váš organismus a vaše orgány. Záchvatovité přejídání (nebo také nutkavé přejídání) je spojeno s depresí, s emocionálními problémy a dalšími psychickými problémy. Existuje několik způsobů, jak se vypořádat s přejídáním a přibýváním na váze. Výživové poradenství, programy na hubnutí a skupinová terapie vám mohou pomoci s vaším problémem. Psychoterapie může pomoci změnit stravovací návyky a naučit se nové způsoby, jak se vypořádat s emocemi. Pokud se přejídáte, protože jste nervózní nebo máte depresi, může pomoci podání antidepresiv.

Profylaxe a prevence

Prevencí přejídání je psychohygiena - snažte se zvládat náročné životní situace a neřešit tyto stavy přejídáním, vyhýbejte se stresu, vyhýbejte se nudě - zkrátka se vyhýbejte jakémukoliv spouštěči přejídání. Dodržujte pravidla zdravého životního stylu - dbejte na dostatečný příjem tekutin, dostatek pohybové aktivity, vyvarujte se kouření a požívání většího množství alkoholu a kofeinu. Předcházet stresu můžete např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další. Konzultujte své každodenní problémy s přáteli nebo rodinou, vyhledat můžete také osvědčeného psychoterapeuta.

Léčba

Léčba může zahrnovat:

 • Výživové poradenství
 • Programy na hubnutí
 • Pravidelné cvičení
 • Podpůrné skupiny
 • Kognitivně-behaviorální terapie
 • Psychoterapie
 • Antidepresiva (konkrétně selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu neboli SSRI)
 • Pomoc rodiny a přátel
 • Bariatrická chirurgie, léčiva na hubnutí

Domácí léčení

Tyto strategie domácí péče vám mohou pomoci se přestat přejídat:

 • Veďte si deník, do kterého budete zaznamenávat, co jste v průběhu dne snědli, kolik to mělo kalorií apod. Dále si zaznamenávejte veškerou pohybovou aktivitu.
 • Dbejte na pravidelnost ve stravování.
 • Jezte pomalu.
 • Používejte menší talíř.
 • Nejezte u počítače nebo při sledování televize.
 • Jezte nízkotučné potraviny s vlákninou, proteiny a vysokým obsahem vody.
 • Vyhledejte odbornou pomoc, pokud ji budete potřebovat.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud přibíráte na váze z přejídání nebo pokud máte zažívací potíže, které neodeznívají. Zažívací potíže mohou signalizovat vážnější zdravotní problém. Volejte rychlou záchrannou službu, pokud pozorujete dušnost, bolest vyzařující do krku, paže nebo čelisti. Mohlo by se jednat o známky srdečního infarktu.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být přejídání příčinou mých příznaků?
 2. Jaké vyšetření potřebuji?
 3. Potřebuji léčbu?
 4. Co léčba obnáší?
 5. Kdy lze léčbu ukončit?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař s vámi bude mluvit o vašem chování a bude se ptát na vaše příznaky. Poté provede fyzikální vyšetření. Může také požadovat RTG a krevní odběry, aby vyloučil jiná onemocnění.

Rizikové faktory

obezita, přejídání v rodinné anamnéze, vynechávání jídel, jezení i přestože není hlad, jídlo jako řešení emocionálních problémů

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses