Komorové předčasné stahy

Odborný název

Komorové extrasystoly

Symptomy

Chvění na hrudi, pocit přeskočení nebo vynechání srdečního stahu, bušení srdce, uvědomování si srdeční činnosti

Co je to?

Komorové předčasné stahy jsou stahy, které vznikají díky činnosti nadbytečných center, které vytváří abnormální impulzy vedoucí k abnormálnímu stahu komor. Srdce tedy bije svým pravidelným rytmem a do toho rytmu se občas přidá nadbytečný stah, který vzniká díky činnosti ektopických center. Příčina není vždy jasná, ale může se jednat o nadměrnou konzumaci kofeinu, některých léků, o vliv cvičení a určitou roli mohou hrát také onemocnění srdce. Pokud jste jinak zdraví, není většinou zapotřebí žádná léčba.

Jaký je vývoj nemoci?

Můžete si všimnout častějšího výskytu extrasystol, když pijete alkohol nebo kofeinové nápoje, kouříte nebo trpíte úzkostí. Obvykle jsou komorové extrasystoly neškodné. Někdy ale mohou být příznakem srdeční choroby, vysokého krevního tlaku nebo jiného stavu. Většinou nepotřebují žádnou léčbu, pokud netrpíte nějakým onemocněním srdce.

Profylaxe a prevence

Jako prevence lze doporučit dodržování zdravého životního stylu – vhodná strava, dostatečný příjem tekutin, dostatek pohybové aktivity, vyvarovat se stresu, kouření a požívání většího množství alkoholu a kofeinu. Předcházet stresu můžete např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další. Dbejte také na preventivní prohlídky u lékaře.

Léčba

Většina komorových extrasystol nevyžaduje žádnou léčbu. Pokud trpíte onemocněním srdce nebo máte jiné zdravotní obtíže, může být nutné užívat léky ke kontrole vašeho srdečního rytmu.

Domácí léčení

Můžete být schopni snížit počet extrasystol pomocí vyvarování se stresu (viz. Profylaxe a prevence), vyhýbání se alkoholu a kofeinu a pokud kouříte, bude velmi vhodné, pokud se pokusíte s kouřením přestat.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte nějaké příznaky poukazující na předčasné komorové stahy.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Měl bych mít obavy z občasných extraystol?
  2. Potřebuji nějakou léčbu?
  3. Co mohu udělat, abych zabránil vzniku extrasystol?
  4. Měl bych snížit konzumaci kofeinu?
  5. Mohl bych mít nějaké srdeční onemocnění?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také provést EKG nebo může požadovat 24-hodinové monitorování EKG.

Rizikové faktory

Kofein, alkohol, nikotin, volně prodejné nosní kapky, úzkost, stres, onemocnění srdce, vysoký krevní tlak

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses