Diagnózy

Přechodná globální amnézie

Odborný název

Transientní globální amnézie

Symptomy

náhlá zmatenost, ztráta krátkodobé paměti, neschopnost zapamatovat si nové informace, neklid, úzkost

Co je to?

Přechodná globální amnézie je náhlá ztráta paměti. Je to kriticky vypadající stav, ale je v podstatě neškodný. Symptomy obvykle trvají několik hodin, poté se paměť vrátí. Zpravidla nejsou přítomny žádné trvalé následky. Lékaři přesně nevědí, co přechodnou globální amnézii způsobuje, a co je její příčinou. Nejčastěji bývají postiženi lidi nad 50 let věku. Každý, u koho se objevily příznaky, vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Zatímco přechodná globální amnézie není závažná, mohou častější a vážnější stavy (jako je např. cévní mozková příhoda) způsobit podobné symptomy, proto je vždy nutné podrobné lékařské vyšetření, aby se vyloučily jiné stavy.

Jaký je vývoj nemoci?

Přechodná globální amnézie se s největší pravděpodobností objeví po fyzické námaze nebo emocionálním stresu. Lidé s přechodnou globální amnézií mohou být zmateni, nemusí se orientovat v čase nebo prostoru. Obvykle si pamatují jména a poznají lidi, které dobře znají, ale nebudou schopni si vzpomenout na nedávné události. Tento stav obvykle trvá několik hodin, ale může trvat i několik dní. Po odeznění stavu tito lidé nemají žádné trvalé následky, ale nemusí si jasně pamatovat průběh celé příhody. Neexistuje žádná léčba. U většiny lidí se objeví maximálně jednou za život, zhruba u 5-25% lidí se stav opakuje.

Profylaxe a prevence

Žádná specifická prevence bohužel neexistuje.

Léčba

Poté co lékař vyloučil vážnější příčiny a diagnostikoval přechodnou globální amnézii, není potřeba žádná léčba. Příznaky zmizí sami.

Domácí léčení

Každý, kdo má symptomy přechodné globální amnézie, potřebuje lékařskou péči.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte okamžitě lékaře, pokud máte příznaky přechodné globální amnézie.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Proč mám tyto příznaky?
  2. Jaká vyšetření potřebuji?
  3. Potřebuji nějakou léčbu?
  4. Co mám dělat, pokud se tyto příznaky objeví znovu?
  5. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebre anamnézu a vyšetří vás. Pro vyloučení jiných stavů (jako jsou cévní mozková příhoda a epilepsie) mohou být nutné testy jako je EEG, CT a magnetická rezonance.

Rizikové faktory

přechodná globální amnézie v anamnéze, věk nad 50 let, migréna v anamnéze, stres, emocionální rozrušení, bolest, fyzická aktivita, sex

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses