Myelodysplastický syndrom

Odborný název

Myelodysplastický syndrom

Symptomy

Slabost, únava, dušnost, bledá kůže, snadná tvorba modřin, krvácení, častá horečka, infekce

Co je to?

Myelodysplastický syndrom je onemocnění postihující krvetvorbu, při kterém se v kostní dřeni nevytváří dostatek zdravých krvinek. Jedná se o potenciálně rakovinné onemocnění, protože se z něj může vyvinout leukémie. Existuje několik typů myelodysplastického syndromu. Nejčastěji se objevuje u lidí starších 60-ti let. Myelodysplastický syndrom způsobuje chudokrevnost, mezi další příznaky zpravidla patří únava nebo dušnost. Mějte na paměti, že jiné a méně závažné podmínky mohou také způsobit tyto příznaky.

Jaký je vývoj nemoci?

V závislosti na typu myelodysplastického syndromu závisí vaše příznaky. Jejich tíže závisí na tom, jaká část z vašich krvinek je postižena. V mírných případech nebudete potřebovat žádnou léčbu a postačí pouze sledování zdravotního stavu. V závažnějších případech možná budete muset podstoupit chemoterapii nebo krevní transfúzi. V některých případech může být jedinou léčbou transplantace kostní dřeně.

Profylaxe a prevence

Není známa přesná příčina tohoto onemocnění, proto je prevence velmi obtížná. Snažte se minimalizovat kontakt s chemickými látkami - nekuřte, snažte se vyhnout kontaktu s pesticidy. Vliv na rozvoj tohoto onemocnění mohou hrát také těžké kovy - rtuť a olovo. Dbejte na konzumaci pouze zdravých a prověřených potravin, zejména se vyhněte konzumaci ovoce a zeleniny, které byly pěstovány v blízkosti silnic.

Léčba

Léčba závisí na tom, který typ myelodysplastického syndromu máte. Může zahrnovat:

  • Krevní transfúze
  • Chemoterapie
  • Transplantace kostní dřeně

Domácí léčení

Domácí léčba bohužel není možná, svěřte se do rukou lékařů. Posilujte svůj imunitní systém - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny).

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte problémy s dýcháním nebo se cítíte více unaveni. Vyhledejte lékaře ihned,, pokud máte vážné problémy s dýcháním nebo se cítíte slabý.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být myelodysplastický syndrom příčinou mých příznaků?
  2. Jaké vyšetření potřebuji?
  3. Pokud mám myelodysplastický syndrom, o který typ se jedná?
  4. Jaký druh léčby bych měl podstoupit?
  5. Jaká je moje prognóza?
  6. Můžu se zúčastnit nějakých klinických studií?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také požadovat krevní testy nebo biopsii kostní dřeně.

Rizikové faktory

běloši; muži; věk nad 60 let; vystavení benzenu, těžkým kovům, pesticidům; kouření

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses