Diagnózy

Mimovolní záškuby končetin

Symptomy

  • nespavost
  • neklidný spánek
  • bolestivé svalové záškuby

Co je to?

Jedná se o spánkovou poruchu, při které dochází k mimovolním periodickým záškubům a pohybům dolních končetin. Pohyby se obvykle vyskytují každých 20-40 sekund a trvají asi 2 sekundy. Tato porucha se často vyskytuje u lidí, kteří mají syndrom neklidných nohou, nicméně se nejedná o totéž. Příčinou může být jiná porucha spánku nebo onemocnění jako je diabetes, poranění míchy, ADHD anebo anemie. Tuto poruchu také může vyvolat užívání některých léčiv. např. antidepresiv, antikonvulziv nebo léčiv proti zvracení. V některých případech není příčina vůbec známa.

Jaký je vývoj nemoci?

Příznaky se objevují pouze ve spánku a dotyčná osoba si jich vůbec nemusí být vědoma, většinou je na ně upozorní partner nebo partnerka. Léčba spočívá v podávání léčiv, které pomáhají snižovat záškuby a mimovolní pohyby anebo léčba spočívá v léčba základního onemocnění, které je příčinou této poruchy.

Profylaxe a prevence

Nápomocná je úprava spánkového režimu (jít spát ve stejný čas každý den, vyhnout se konzumaci kávy, čaje nebo alkoholických nápojů těsně před spaním, relaxace před spaním - např. horká koupel). Pro dobrý spánek lze také doporučit bylinkové čaje jako je kozlík lékařský, meduňka, chmel nebo třezalka tečkovaná. Dále se doporučuje podávat zinek, železo a vápník jako doplňky stravy. Důležitá je také správná léčba celkových onemocnění, která by mohla tuto poruchu způsobit (diabetes, syndrom neklidných nohou,…).

Léčba

  • benzodiazepiny
  • antikonvulziva
  • dopaminergní léky
  • GABA-agonisté

Domácí léčení

Minimalizujte příjem kofeinu a alkoholu, pravidelně cvičte a dbejte na pravidelný a dostatečný spánek.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud se u vás objevují příznaky této poruchy.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Co může být příčinou této poruchy?
  2. Musím užívat nějaké léky?
  3. Jaká je prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí pár otázek a vyšetří vás. Může také požadovat krevní testy, vyšetření moče anebo vyšetření ve spánkové laboratoři.

Rizikové faktory

vyšší věk; syndrom neklidných nohou; jiné poruchy spánku; cukrovka; nedostatek železa, mimovolní záškuby končetin v rodinné anamnéze; poranění míchy; nádor míchy; anémie; urémie; některé léky, ADHD

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses