Diagnózy

Ruptura ušního bubínku

Odborný název

Ruptura memabreae tympanii

Symptomy

Bolest uší, částečná ztráta sluchu, zvonění nebo bzučení v uších, závratě, mírné krvácení

Co je to?

Bubínek je část ucha, která odděluje zevní zvukovod od středního ucha. Při různých činnostech může dojít k porušení celistvosti této struktury. Jedná se např. o infekci ve středním uchu, pád na ucho, přítomnost v blízkosti hlasitých podnětů (např. ohňostroje), náhlé změny tlaku při létání nebo potápění nebo porušení bubínku při čištění ucha vatovou tyčinkou. Může se objevit dočasná ztráta sluchu nebo výtok z ucha. Prasklé ušní bubínky se často zhojí sami, ale někdy může být nutná operace.

Jaký je vývoj nemoci?

Nejčastější příčinou ruptury ušního bubínku je probíhající středoušní infekce. Mezi příznaky pak patří krvavý nebo hnisavý výtok z ucha a porucha sluchu. Obecně platí, že čím větší je otvor v bubínku, tím větší je ztráta sluchu. Pokud je příčinou výrazný zvukový podnět (výbuch, rána), pak můžete mít těžkou poruchu sluchu a objevuje se také zvonění v uších. Zvonění většinou za pár dní vymizí a sluch se postupně vrátí. Prasklý ušní bubínek se velmi často zhojí sám. Pokud ale k samovolnému zhojení nedojde během dvou měsíců nebo pokud je otvor, který vznikl v bubínku příliš velký, může být nutná operace. Jedná se o jednoduchý zákrok, po němž je většinou možné jít po pár hodinách domů.

Profylaxe a prevence

Snažte se vyhýbat činnostem a místům, při kterých by mohlo dojít k porušení bubínku. Vyhněte se také čištění uší vatovými tyčinkami, kterými by jste mohli bubínek poškodit.

Léčba

Léčba může zahrnovat:

  • Udržování bubínku v suchosti.
  • Volně prodejné léky proti bolesti.
  • Antibiotika k léčbě nebo k prevenci infekce.
  • Chirurgický zákrok.

Domácí léčení

Při bolesti aplikujte teplé obklady, případně si zakupte volně prodejné léky proti bolesti (např. paracetamol, ibuprofen). Udržujte zvukovod v suchu.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud pozorujete příznaky ruptury bubínku, které zahrnují bolesti ucha, částečnou ztrátou sluchu, zvonění nebo bzučení v uších, závratě, mírné krvácení nebo výtok z ucha.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Potřebuji nějaká vyšetření?
  2. Měl bych užívat antibiotika?
  3. Je možné, že se stav upraví sám a nebude potřeba žádná léčba?
  4. Jaké jsou možnosti léčby?
  5. Budu potřebovat operaci?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař  odebere anamnézu a vyšetří ucho otoskopem, dále může provést test, kterým vyšetří sluch.

Rizikové faktory

Ušní infekce, trauma ucha, cizí těleso v uchu, náhlý hlasitý zvuk, zlomeniny lebky, barotrauma

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses