Cizí těleso v polykacích cestách

Symptomy

kašel, zvracení, bolest v krku, potíže s dýcháním, zástava dýchání

Co je to?

Předmětem, který uvízne v polykacích cestách může být prakticky cokoliv - nejčastěji se jedná o větší sousta anebo rybí kosti. Výsledkem pak mohou být potíže s dýcháním, krvácení nebo rozvoj infekce. Velmi často jsou cizí tělesa nalezeny v polykacích i dýchacích cestách u malých dětí. Nejčastěji se jedná o různé malé hračky nebo korálky. Starší děti a dospělí mohou jíst různé předměty za účelem upoutání pozornosti nebo v důsledku různých psychických poruch. Pokud dojde k uvíznutí cizího tělesa v polykacích cestách, je nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Jestliže se spolknutý objekt nachází již dále než v jícnu a není potenciálně nijak nebezpečný, mohou jej lékaři nechat projít trávicím traktem za současného sledování zdravotního stavu. Vážnější případy mohou vyžadovat chirurgický zákrok.

Jaký je vývoj nemoci?

Jestliže je cizí těleso zavčasu odstraněno, většinou nehrozí žádné vážnější komplikace. Pokud se těleso nachází v dolní části trávicího traktu, lékař pravděpodobně provede RTG vyšetření, aby přesně lokalizoval místo, kde předmět je a posléze se mohl rozhodnout, jak stav bude řešit. Komplikace při polykání mohou zahrnovat otok nebo rozvoj infekce, pokud těleso zůstalo v těle, přípdně může dojít k rozvoji krvácení z konečníku, pokud těleso opouští tělo přirozenou cestou.

Profylaxe a prevence

Prevencí je odstranění všech ponteciálně nebezpečných těles z okolí dítěte, které by si je mohlo zaměnit s potravou a požít jej. Pro prevenci uvíznutí velkého sousta nebo vdechnutí sousta je nutné každé sousto řádně prožvýkat a až poté spolknout. Vždy jezte v klidu a při jídle nespěchejte.

Léčba

Léčba může zahrnovat:

  • Odstranění objektu pinzetou podání lokálního anestetika (při uvíznutí tělesa v krku)
  • Odstranění pomocí endoskopu (při uvíznutí v jícnu)
  • Podání léků pro uvolnění svalů trávicí trubice (myorelaxancia) a poté ponechání předmětu projít přirozené trávicím traktem.

Domácí léčení

Pokud se těleso nachází v místech, kde je ještě viditelné, můžete se pokusit o vyndání pomocí pinzety. Vždy je však lepší vyhledat lékaře, který má s tímto bohatější zkušenosti.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud došlo k uvíznutí cizího tělesa kdekoliv v trávicí trubici nebo došlo k požití tělesa, které není potravinou.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Je cizí těleso příčinou mých příznaků?
  2. Jakou potřebuji léčbu?
  3. Jaké jsou možné komplikace?
  4. Kdy dojde k vymizení příznaků?
  5. Budu mít nějaké trvalé poškození?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař se vás zeptá, co jste spolknul, kdy jste to spolknul a vyšetří vaše ústa, krk a poslechne si dýchání. Lékař může také požadovat RTG a endoskopii.

Rizikové faktory

potenciálně nebezpečné objekty v okolí malých dětí, mluvení při jídle

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses