Užití estrogenových doplňků

Odborný název

Hormonální suplementace

Symptomy

nadýmání, krvácení, napětí v prsou, nevolnost, změny nálady

Co je to?

Estrogenové preparáty mohou být podávány z několika důvodů, jedním z nich je mírnění symptomů v obodobí menopauzy. Jedná se o symptomy jako jsou návaly horka, noční pocení, vaginální suchost, problémy se spánkem a další. Podání estrogenů může být také prevencí osteoporózy a rakoviny tlustého střeva. Pouze estrogeny jsou podávany u žen po hysterektomii (odnětí dělohy), v ostatních případech se estrogeny podávají vždy v kombinaci s progesteronem. Estrogen podávaný samostatně totiž může zvýšit riziko rozvoje rakoviny dělohy. Tak jako při podávání jakéhokoliv léčiva, i v tomto případě hrozí riziko rozvoje nežádoucích účinků, mezi které patří nadýmání, krvácení, citlivost prsou, nevolnost nebo změny nálady. U některých žen může hormonální terapie také zvýšit riziko vzniku rakoviny prsu, zvyšuje se riziko tvorby krevních sraženin, cévní mozkové příhody, infarktu myokardu a onemocnění žlučníku.

Jaký je vývoj nemoci?

Hormální terapie může být podávána každý den anebo pouze v některých dnech v měsíci. Většina žen, které využívají hormonální terapie tvrdí, že jim léčba pomáhá s návaly horka a nočním pocením. Některé ženy také zmiňují pozitivní vliv na spánek. Nicméně vzhledem k množství nežádoucích účinků a zdravotních rizik by měla každá žena konzultovat užívání hormonální substituce se svým lékařem. Doporučuje se také podání co nejnižší dávky, po co nejkratší dobu.

Profylaxe a prevence

Prevence nežádoucích účinků není možná. Každé léčivo s sebou nese riziko nežádoucích účinků a pokud se budete chtít nežádoucícm účinkům vyhnout, pak je samozřejmě nejlepší dané léčivo neužívat.

Léčba

Projednejte vhodnost hormonální terapie se svým lékařem, pokud pociťujete příznaky spojující se s menopauzou, které vám znemožňují normální fungování.

Domácí léčení

Pokud se rozhodnete hormonální terapii nevyužít, můžete mírnit příznaky alespoň dostatečným spánkem, vyhněte se také kouření, věnujte se pravidelné pohybové aktivitě a jezte zdravou stravu.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte nějaké vedlejší účinky hormonální substituční terapie nebo pokud máte jakékoliv dotazy týkající se rizika užívání hormonální substitučná terapie.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může se jednat o vedlejší účinky hormonální terapie?
  2. Potřebuji hormonální terapii?
  3. Myslíte, že přínosy hormonální léčby převáží rizika?
  4. Existuje nějaký způsob, jak zmírnit mé příznaky aniž bych využíval hormonální terapii?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede gynekologické vyšetření.

Rizikové faktory

ženy nad 45 let

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses