Užití aspirinu

Symptomy

krvácení z nosu, modřiny, podráždění žaludku, bolest břicha, krvavé zvracení, tmavé stolice, rýma, zácpa, dušnost, zvonění v uších, bušení srdce, bezvědomí

Co je to?

Aspirin (kyselina actylsalicylová) je nesteroidní antiflogistikum, kterém má široké využití. Podobně jako jiná léčiva však může vést k rozvoji nežádoucích účinků (viz. výše uvedené symptomy). Kyselina acetylsalicylová by se neměla podávat dětem, u kterých je riziko rozvoje nežádoucích účinků velmi pravděpodobné. U dětí může vést k život ohrožujícímu Reyeovu syndromu.

Jaký je vývoj nemoci?

Většina vedlejších účinků je minimální. U některých lidí může aspirin dráždit sliznici žaludku, což způsobuje pálení žáhy a bolesti. Poškození by mohlo vést ke krvácení nebo ke vzniku vředů. Lidé s astmatem a nosními polypy jsou většinou více citliví na aspirin a jeho užití tak může zhoršit příznaky těchto onemocnění - jedná se zejména o zhoršující se dušnost a pocit bezdeší nebo může dojít k rozvoji alergické reakce. Pokud se u vás objevily známky nežádoucích účinků, přestaňte aspirin užívat a začněte užívat léčivo jiné, s podobnými účinky. Pokud byl aspirin předepsán jako prevence infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody, pak jej nepřestávejte užívat, dokud si o tom nepromluvíte se svým lékařem. Nikdy nepodávejte aspirin dětem, hrozí rozvoj Reyova syndromu.

Profylaxe a prevence

Prevencí je vyhnout se užívání aspirinu. Nicméně kyselina acetylsalicylová má mnohé výhodné účinky, pro které je předepisována a hojně užívána a v některých ohledech je hůře nahraditelná. Nicméně pokud se objeví nežádoucí účinky spojené s užíváním tohoto léčiva, poraďte se s lékařem o užívání jiného léku.

Léčba

Léčba zahrnuje:

  • Konec užívání aspirinu
  • Pozastavení užívání aspirinu před operací, aby se zabránilo nadměrnému krvácení
  • Přechod na jiný lék (např. paracetamol)

Domácí léčení

Ujistěte se, že lék zapíjíte dostatečným množstvím vody. Neužívejte aspirin s jinými nesteroidními antiflogistiky jako je ibuprofen, ketoprofen nebo naproxen. Pokud užíváte aspirin denně, nepijte více než jeden nebo dva alkoholické nápoje denně. Pokud se objeví nežádoucí účinky, užívejte jiný lék.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud vám byl předepsán aspirin k dennímu užívání a objevily se u vás nežádoucí účinky. Okamžitě vyhledejte lékaře pro bolesti břicha, zvracení krve, slabost, kopřivku, vyrážku, dušnost, bušení srdce, zmatenost nebo bezvědomí. Předávkování aspirinem může být smrtelné.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Můžu být na aspirin alergický?
  2. Převažují u mě benefity aspirinu nad riziky?
  3. Pokud musím nadále užívat aspirin, jaká léčba mi pomůže s výskytem nežádoucích účinků?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař Vás vyšetří a položí vám pár otázek. Možná bude potřeba nějaké další vyšetření v závislosti na vašich příznacích.

Rizikové faktory

vyšší věk, nadměrná konzumace alkoholu, astma, nosní polypy, gastroesofageální reflux nebo žaludeční vředy, onemocnění ledvin nebo jater, poruchy krevní srážlivosti, současné užívání jiných nesteroidních antiflogistik jako je ibuprofen, ketoprofen, naproxen

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses