Diagnózy

Stav po otřesu mozku

Odborný název

Postkontuzní syndrom

Symptomy

Bolesti hlavy, závratě, změny zraku, problémy s rovnováhou, změny nálad, vztek, úzkost, deprese, únava, podrážděnost, přecitlivělost na hluk a světlo, potíže se spánkem, potíže s pamětí, potíže se soustředěním

Co je to?

Stav po otřesu mozku (nebo také postkontuzní syndrom) je obodobí po prodělaném otřesu mozku, kdy ještě nedošlo k plnému vymizení příznaků vznikajícíh při otřesu mozku. Bolesti hlavy, závratě, úzkost, podrážděnost, výkyvy nálad, potíže se soustředěním nebo s pamětí a další příznaky se mohou projevit hned nebo až několik dní či týdnů po otřesu mozku. Příčina tohoto stavu je nejasná, ale bývá častější po dopravních nehodách a úrazech při sportu. Neexistuje žádná specifická léčba postkontuzního syndromu, takže se lékaři obecně zaměřují na léčbu příznaků.

Jaký je vývoj nemoci?

Některé příznaky postkontuzního syndromu mohou odeznít velmi rychle, jiné příznaky mohou ustávat mnohem pomaleji (např. únava). Při podezření na postkontuzní syndrom je vhodné vyhledat neurologa, protože tento stav může být těžké diagnostikovat. Léčba závisí na vašich příznacích. Lékař vám může předepsat léky na zmírnění bolesti hlavy. Úzkosti, deprese, nebo jiné emocionální problémy způsobené tímto stavem, mohou být úspěšné léčeny antidepresivy, doporučit lze také návštěvu psychoterapeuta, který má s tímto syndromem odborné zkušenosti. Asi u poloviny lidí s postkontuzním syndromem se příznaky objevují po dobu až tří měsíců, u asi 10 lidí přetrvávají příznaky až jeden rok.

Profylaxe a prevence

Prevencí postkontuzního syndromu je prevence otřesu mozku - snažte se vyhýbat rizikovým sportům, při kterých by mohlo dojít k poranění hlavy. Ne vždy je však možné úrazy ovlivnit, proto lze doporučit snad jen zvýšenou opatrnost.

Léčba

Léčba může zahrnovat:

 • Podání specifických léků
 • Psychologická léčba
 • Chirurgický zákrok

Domácí léčení

Vyhýbejte se kontaktním sportům, dokud příznaky neodezní. V závislosti na povaze a závažnosti příznaků:

 • Omezte fyzickou a psychickou aktivitu
 • Dostatečně spěte
 • Promluvte si se svým lékařem o tom, kdy bude možné vrátit se do zaměstnání
 • Přijměte opatření k zabránění pádu

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Máte-li jakékoli výše uvedené příznaky, které trvají více než týden, navštivte svého lékaře. Pokud se jedná o těžké příznaky, ihned jeďte na pohotovost.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Myslíte si, že se jedná o postkontuzní syndrom?
 2. Jaké možnosti léčby jsou k dispozici?
 3. Existují nějaká další vyšetření, které potřebuji?
 4. Jak dlouho budou příznaky přetrvávat?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření, dále může udělat CT, MRI, nebo elektroencefalografii (EEG), která zhodnotí elektrickou aktivitu mozku.

Rizikové faktory

předchozí otřes mozku, deprese, nedostatek sociální podpory, vyšší věk

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses